| George3313 a întrebat:

Nu stiu ce sa aleg/fac. Vreau sa imi iau un pc si nu stiu cum functioneaza ssd cu hdd. Sa imi iau doar hdd sau sa fac o combinatie, nu am nici foarte multi bani pentru stocare

36 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Combinatia ceea mai buna este:
- primul sa fie un SSD, pe care instalezi sistemul de operare (este suficient chiar si un SSD de 120Gb
- al doilea sa fie un HDD, pe care il vei folosi pentru stocare si salvarea periodica a sistemului de operare (este suficient chiar si un HDD de 500 Gb).

Pentru stocare mai mare poti cumpara ulterior un HDD extern de 1-2Tb.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu mai bine ne zici noua frumos ce buget ai la dispozitie si vedem cum ne putem descurca de acolo? In principiu SSD-ul rupe ca viteza, consuma mai putin, insa costa cam mult sa iei unul de 1-2 TB. Ar mai fi si problema ca daca iti crapa un SSD, slabe sansele sa mai recuperezi datele, de pe hard se poate destul de frecvent. In principiu merge combinatie fara probleme. Eu am pe desktop SSD 128 GB + HDD 4 TB de vreo 5 ani si se misca foarte bine, chiar daca doar cu SSD ar fi si mai si. happy

| LPCTSTR a răspuns:

Eu mereu recomand un HDD de 0.5/1 TB pentru jocuri/munca si, daca ai buget, un SSD de 256 GB pentru sistem + aplicatiile de munca (de exemplu, Ms. Visual Studio nu se poate instala altundeva decat in partita sistemului, iar tu ai optiunea sa pui altundeva numai cateva fisiere, plus cele ale compilatoarelor, etc.)
SSD-ul este optional, HDD-urile isi fac treaba foarte bine daca nu esti "hardcorist" care nu poate astepta ca programele sa i se incarce; pana la urma HDD-ul doar stocheaza fisierele, de performanta sistemului este de vina procesorul, placa grafia, RAM-ii, etc.

| George3313 explică:

Deci ca sa intelegeti, am pus in cos un asd de 120 si hdd de 1tb, problema mea e, chiar o sa ma ajute? Gen jocurile o sa le pun pe hdd? De ex cum as putea pune gta 5 pe ssd daca are asa putina memorie, aia e chestia

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru George3313):

Pai nu pui GTA 5 pe ssd, il pui pe hard. Ideea e ca de pe ssd se incarca sistemul de operare, acolo isi face fisierele temporare, samd. P.S. Cum ziceam... zi exact CE ai pus in cos, ca acum e cea mai mare teapa sa iei SSD pe SATA cand ai la aproape acelasi pret SSD-uri PCiEx/M.2 care sunt cam de 3 ori mai rapide...

| George3313 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok,iti dau wish listul meu, astept si recomandari

| anonim_4396 a răspuns (pentru George3313):

GTA 5 se misca ok si pe hdd. Important sa nu fie pe acelasi hard/SSD ca si windows-ul ca atunci apar problemele (daca ai windows 10). Daca faci prostia sa instalezi windows-ul pe hdd, de exemplu, pui gta pe ssd sa nu blochezi complet windows-ul pana ti se incarca jocul. Daca ai pus corect windows-ul pe ssd, chiar daca ai loc (adica iei ssd mai mare) nu e recomandat sa-l rulezi tot de pe ssd. E joc praf neoptimizat etc. si nu lasa altceva sa functioneze corect in timp ce se incarca. Dupa ce se incarca, poti asculta cate manele vrei pe fundal.

| George3313 explică (pentru GabiDumitrescu):

Https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4431982
Procesorul este Ryzen 3 3300x dar nu este in stock

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru George3313):

O alegere excelenta procesorul. Astepti sa apara in stoc. Nu degeaba se dau ca piinea calda... placa video e si aia cea mai buna alegere in banii ei. Nu te zgirci la sursa! La SSD as pune frumos asta - https://www.pcgarage.ro/......i-m2-2280/ - ca tot ai facut ce zicea colegul mai sus si ai plusat un pic la placa de baza. P.S. Daca esti din Iasi sau ai pe cineva prin zona, te rezolv eu de o carcasa. Dai o bere, daca vrei, nu vreau bani pe ea. Cu 100 in plus la sursa faci minuni. P.S. Si ar fi cazul de refacut wishlistul fix cand apare procesorul pe stoc, in functie de ce promotii vor fi atunci. P.S. 2 Gasesti monitoare SH cu garantie foarte bune la maxim 250 RON. Diferenta o bagi tot in sursa. Crede-ma, merita sa maninci piine cu apa ca sa ai o sursa ca lumea... P.S. 3 Daca esti din Iasi/imprejurimi, iti pot pasa un GTX 960 Windforce cu 400 RON. In full HD inca face fata cu brio. De diferenta iei frumos mai mult RAM si un HDD mai mare/SSD de-ala rapid-rapid. https://www.olx.ro/......dWN1D.html

| George3313 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai am vrut sa scap de cosmarul tearing ului asa ca am vrut sa iau un freesync

| George3313 explică (pentru GabiDumitrescu):

Iar la sursa nu cred ca m-am zgarcit, pc ul o sa consume undeva la 300w

| George3313 explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci bag ssd ul, bag windows ul si dupa hdd ul? Cum o sa fac?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru George3313):

Tearing my ass. De Vsync ai auzit? Ce monitor aveai? La unele apare tearing pentru ca sunt ele de c*cat, nu pentru ca nu au freesync sau gsync. Ai o sursa cu PFC pasiv si doar 25A pe linia de 12V, doar 2 ani garantie, si zici ca nu te-ai zgircit? Nu zic sa faci ca mine, ca eu practic am calculatorul deschis 24/24 de prin 2012 de cand l-am luat incoace, mai putin cateva ore cand i-am mai facut vreun upgrade ceva, dar macar ceva de bun-simt cu 3 ani garantie, PFC activ, randament cum trebuie si vreo 35A pe linia de 12, asta daca nu gasesti ceva dual rail in pret ok. P.S. Sursa mea fiind asta - https://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/platinum-fanless-460w/ - 7 ani garantie, vreo 600 RON cred ca a fost acum vreo 6 ani cand am luat-o, randament de nota 10. Atunci nu erau surse cu garantie mai mare de 7 ani, ca as fi luat una cu 10 daca gaseam si erau macar semi-pasive.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru George3313):

Eeeexact. Si musai setat din BIOS SSD-ul pe AHCI, nu IDE mode. Instalezi frumos Windows-ul de pe un stick, apoi dupa ce totul merge struna, pui HDD-ul, il formatezi, apoi il umpli cu p0rn.

| George3313 explică (pentru GabiDumitrescu):

Vsync ul face input lag

| George3313 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cu ce ma ajuta chestia aia din bios

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru George3313):

... de vreo 0.00x secunde. Poate ai dreptate, depinde de la caz la caz. Dar e foarte important si ce spanac de monitor ai/conexiunea la el. Eu de exemplu am constatat ca pe DVI nu se compara sub nici o forma imaginea cu mizeria pe care o scot pe D-SUB (am un monitor vechi si de demult dar care are si DVI si D-SUB, plus ca l-am reparat de vreo 2 ori pana acum dar tot nu l-as schimba cu ceva nou, chit ca am avut si o mizerie de-asta noua full HD cam un an). Monitorul fiind un LG Flatron L1972H-PF cu 1 mersi latenta, chit ca e de prin 2008. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru George3313):

Fara ea se misca mizerabil, pe scurt. Vrei polologhie, uite aici - https://www.diffen.com/difference/AHCI_vs_IDE;)

| George3313 explică (pentru GabiDumitrescu):

Frate https://www.pcgarage.ro/surse/aerocool/vx-plus-700-700w/
Asta cumva e pomana? Mi se pare prea buna, th ce parere ai?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru George3313):

Aerocool? Iti bati joc de mine? La capitolul surse exista in princpiu Seasonic si altii. La fel cum la UPS-uri exista APC si altii. Daca ar fi sa imi aleg acum o sursa noua - si nu, nu am vreo racheta in calculator, ci un i5-3570S pe o placa de baza din 2012, 8 GB ram, stocare ce ti-am zis mai sus, un GTX 960 pe care il voi inlocui cu un GTX 1060 OEM (de la un miniPC HP, practic nefolosita si plimbata juma' de glob ca mi-a trimis-o un coleg din Noua Zeelanda) cand voi avea timp/chef - as merge pe urmatoarele, in ordine inversa (prima la coada, ca probabil va trebui sa o iau in rate, lol):
1. Semi-pasiva, modulara, 12 ani (DOISPE ANI!) garantie: https://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/prime-snowsilent-80-plus-gold-550-w/
2. Semi-pasiva, modulara, 10 ani garantie: https://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/focus-px-80-plus-platinum-550w/
3. Non-modulara, 7 ani garantie, certificare Gold, pret OK:
https://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/core-gc-80-plus-gold-500w/
4. Non-modulara, 5 ani garantie, certificare Bronze, totusi Seasonic: https://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/s12iii-500-80-plus-bronze-500w/
5. Varianta de urgenta, ca sa fiu patriot (nJoy sunt romani, daca nu stiai): https://www.pcgarage.ro/surse/njoy/woden-650w/
Trebuie sa te gindesti la o chestie foarte simpla: cand crapa o sursa de top - ori se buleste ea, ori incaseaza un soc foarte puternic, sansele sa mai crape si altceva in afara de ea sunt minime. La o sursa mai ieftina, pe linga ea, s-ar putea sa mai ramii si fara placa de baza/hard disc/SSD, daca nu si mai multe - adica aproape tot ce ai prin carcasa. Mai e vorba si de cum reactioneaza la socuri de tensiune/caderi/supravoltaje/subvoltaje de pe retea. De exemplu pe calculatorul nevestei am un Seasonic SIII-2 parca de ala de 500 W, a fost pe la vreo 250-300 RON. Eu am UPS, ea nu are. De multe ori patesc sa aud cum comuta la mine pe baterie pentru cateva secunde, de cele mai multe ori supra/subvoltaj, la ea nu se intampla absolut nimic. Nu restart, nu shutdown. Bine, daca e pana de pe la cateva secunde in sus, eu ramin pe baterie, la ea se inchide, e logic. Aerocool Intertech si altele de-astea sunt niste catastrofe care asteapta sa se intimple, nu sunt surse. P.S. Mai trebuie sa ai in vedere si RANDAMENTUL unei surse de calitate. Una de-asta gen Aerocool are de multe ori randamentul de vreo 70-75%, asta insemnind ca daca tu consumi 200 W, ea va suge din retea vreo 250. Astea certificate 80+ au randament mai bun, deci daca faci un calcul pe 2-3 ani. la o diferenta medie de doar 15 W/ora, care e probabil sa fie mai mare in realitate, iti cam scoti banii din diferenta de pret. Unde mai punem si siguranta pe care ti-o da faptul ca ai o sursa cu 5-7-10-12 ani garantie.

| George3313 explică (pentru GabiDumitrescu):

Inteleg,nu sunt prost, dar efwctiv nu mi permite bugetu, n ai cv bun la 150 macar

| George3313 explică (pentru GabiDumitrescu):

Https://www.pcgarage.ro/surse/njoy/ayrus-500-500w/
Ai dat acolo de 650, asta e de 500 si e mqi ieftina, e buna?

| George3313 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si asta pe care am dat-o, are conector cu 6 pini?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru George3313):

Bugetul iti permite sa cumperi inca un calculator in vreo cateva luni? Pentru ca daca pocneste sursa si iti prajeste componentele NU ti le prea schimba la garantie decat daca ai un car de noroc...

| George3313 explică (pentru GabiDumitrescu):

Gata frate, maresc bugetul la 250 de lei, chestia e ca a 5 a sursa pe care mi ai dat o.nu are de 6 pini, are de 6+2, poti gasi alta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru George3313):

PFC pasiv. Nu, nu, nu. De unde ziceai ca esti? Foarte serios zic de carcasa. Am vreo doua care zac prin casa si sunt carcase decente. Legat de buget, ti-am zis ca poti sa sacrifici in unele zone in care poti face upgrade ulterior fara mari eforturi. Gen placa video. Eu pe placa asta de baza pe care o am acum, de exemplu, am avut 4 placi video (HD 4770, GTX 750 Ti, GTX 960, urmeaza GTX 1060 pe care il am intr-o cutie, plus ca am stat pe integrata din i3-2120 cateva luni intre HD 4770 si GTX 750 Ti, ca asteptam sa se lanseze...). A, da, si apropos de buget, mai poti lua sisteme partial reconditionate de la sali de jocuri/service, cu garantie. Uite, exemplu - https://www.facebook.com/starnetplayground/ - sistemul ala cu i5 440 si GTX 970 e parfum, si cu 500 RON iei si monitor ca lumea si ai si perifericele bonus. Unele chestii merita noi, altele nu. Plus ca in Romania foarte rar vad oferte SH/refurbished care sa merite. Eu procesorul asta "nou" pe care mi l-am pus (e iesit din fabricatie de prin 2014... ) l-am luat din Germania pentru ca in Romania ma costa vreo 350 RON si nici nu prea se gasea, asa m-a ajuns 42 EUR cu tot cu transport.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru George3313):

Hahaha, pai ce intelegi tu prin 6+2? happy Era suficient sa te uiti la poze. 6+2 inseamna ca il folosesti fie ca si conector de 6, fie ca si conector de 8. Uite in poza, clar, ca sa iti dai seama - https://bit.ly/2Q66fmz

| George3313 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu modific nimic, vreau doar o sursa mai buna

| George3313 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am vazut si pe internet ca merge asa dar nu eram sigur, deci fara nici o problema merge, da?

| George3313 explică (pentru GabiDumitrescu):

Sunt din calarasi apropo

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru George3313):

Ptiu, cam departe. Nu ai pe cineva care face Iasul sau macar Bacaul gen mecanic de locomotiva/sofer, nu? sad P.S. Ca sa mai salvezi citiva banuti pot sa iti dau un cod de voucher de 1% si mai ales - daca nu stiai - sa iti faci cont pe MyGarage cu aceeasi adresa de email ca pe Pcgarage, sa postezi de cateva ori pe acolo, si o sa primesti o reducere suplimentara de 3%.

| George3313 explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci cum pot sa iau reducerea de 3%? Salvez 100 lei vad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru George3313):

Nu stiu daca e fix 3% din cu tot cu TVA sau fara, e mai complicat. Ideea e ca ii primesti, nu ii dai. Si cu codul de 1% de la tine iti da tie 1% reducere si mie 2% sub forma de voucher, ceva de genul. Cum iei reducerea de 3%... here you go: https://www.mygarage.ro/......arage.html - tu trebuie' sa te bagi in niste discutii pe acolo si sa mai zici cate una-alta. 50 de posturi e treaba de o ora-doua. Tre' sa ai grija sa nu faci spam totusi. Dupa ce iti faci cont acolo zi-mi aici ce nume de utilizator ai, eu sunt ceva mai vechi pe acolo si pot sa iti dau reputatie fara probleme.

| FrostpunkLover a răspuns:

SSDurile sunt scumpe, dar bune, ti se va termina tocarea daca iei numai SSD.

| deleroK a răspuns:

SSD într-adevăr este mult mai bun ca un HDD, dar și mai scump. Dacă nu te încadrezi să iei SSD, îți recomand un HDD de 1 terra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru deleroK):

Nu deoarece Windows 10 se misca teribil pe orice fel de HDD. Cum au zis si ceilalti, SSD cat de mic si ieftin (face o diferenta) si un HDD de 500GB langa (daca e nevoie de mai mult de 120GB dar majoritatea oamenilor nu au nevoie).