| StefanRaducanu a întrebat:

Nu ştiu dacă am ales bine categoria, dar voiam să îmi cumpăr o placă video pentru PC-ul meu. Placa este DDR5 şi PCI 3.0, iar eu, l-a PC-ul meu am PCI 2.0. O pot cumpăra şi o să se potrivească?
Nu ştiu care este diferenţa dintre PCI 3.0 şi 2.0 şi ce sunt mai exact.
Mulţumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| peperonies a răspuns:

Da, o sa se potriveasca. PCI este portul (slotul, mufa) in care se monteaza placa video. Diferenta intre cele doua porturi este data de viteza de transfer, mai mare la 3.0. In cazul tau cel mai bine este sa mergi la un magazin si sa montezi placa la ei, dupa care faci cateva teste si te hotarasti daca o cumperi sau nu.

5 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Diferenta intre 3.0 si 2.0 e egala cu 0. Ce placa vrei sa cumperi, ce procesor ai? Trebuie lamurit si asta, sa nu se ajunga la bottleneck (daca procesorul e slab si pus cu o placa prea puternica, placa video nu va merge la putere maxima daca nu are un procesor pe masura).

| StefanRaducanu explică (pentru Superior):

Procesorul meu:
Intel Core 2 Duo E8400 3.0Ghz

Place pe care vreau s-o iau:
http://www.pcgarage.ro/......it-hdmi-1/

| Ironwin a răspuns (pentru StefanRaducanu):

Se potriveste, poti sa o cumperi si chiar daca nu o sa mearga la intreaga capacitate tot o sa vezi o diferenta mare fata de placa veche. Poti sa iei in considerare si placa asta : http://www.pcgarage.ro/......-128-bit/, este cu trei generatii mai noua decat ce ai ales tu si cu aproximativ 30% mai puternica.

| peperonies a răspuns:

Da merge.

| Superior a răspuns (pentru StefanRaducanu):

Procesorul iti va face putin bottleneck si te cam va trage in jos. Cand mai ai ocazia, schimba si procesorul.