Întrebare recomandată | JustRay1 a întrebat:

Nu stiu daca ati vazut si voi pe net ca unele persoane fac cu un tranzistor TIP31 niste beculete care se aprind dupa muzica. Chestia este ca eu am cautat peste tot un tranzistor TIP31 si nu am gasit. In schimb un vanzator de la un magazin de elecrice mi-a zis ca merge si un tranzistor BD243C. Am cautat pe internet si nu am gasis nimic. Acum eu vreau sa stiu daca pot face luminile sa se aprinda dupa muzica cu acest tranzistor (BD243C) sau trebuie sa mai caut in continuare tranzistor TIP31.

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Este un tranzistor de medie putere, NPN, suportă 3A în colector iar puterea maximă e de 40W.
TIP31 - 40V
TIP31A- 60V
TIP31B- 80V
TIP31C- 100V
Poţi folosi şi BD243 fără probleme.

| JustRay1 explică (pentru Arthur):

Daca pot folosi un tranzistor bd243c cum pot face sa functioneze? Am legat firele exact ca la un TIP31 dar nu merge.

| Arthur a răspuns:

Ai omis ceva. Trimite schema şi te ajut.

| JustRay1 explică (pentru Arthur):

Lasa o adresa de mess ceva ca se te pot contacta. Sau cum te pot contacta?

| Arthur a răspuns (pentru JustRay1):

Ţi-am trimis mesaj.

| JustRay1 explică (pentru Arthur):

Tiam trimis un mesaj cu idul meu de mess. Scuze ca nu am intrat dar am avut probleme cu pc

| mariojmecheru2004 a răspuns:

Da inca cauta TIP31 pe site-ul www.unelte-pc.com dai pe primul si dai la cautare si bagi acolo TIP31 sau BD243C dar mai bine iti gaseste TIP31