| quickly a întrebat:

nu stiu daca e categoria buna dar am si eu urmatoarea problema :
vreau sa-mi schimb placa video si nu stiu ce placa mi s-ar potrivi placii mele de baza GIGABYTE GA-M61SME-S2 as vrea sa fie cam la 1 gb pe 128 de biti, as vrea sa-mi recomande cineva mai priceput o placa video la cerintele mele daca se poate, Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| BMA a răspuns:

O sursa buna e peste 1 mil.Sirtec - High Power HPC-400-H12S
140 LEI.nu te mai uita ca are procesor grafic superior... daca o sa0l tii pe win7 ai nevoie de memorie, aia e hypermemory, adica iti ia din ram.am incercat sa ma incadrez si in buget.in fine, sper ca ti-a fost de ajutor.

daca vrei placa video buna ia-ti nVidia FX Quadro 4000 2GB DDR5 256-bit procesor grafic superior placilor normale.Ar mai fi si altele si mai bune.

7 răspunsuri:
| BMA a răspuns:

Ca sa joci orice joc la detalii destul de bune ar fi Zotac GeForce GT240 1GB DDR5 128-bit la 290 lei...ar fi mai ieftin un Palit GeForce GT430 1GB DDR3 128-bit, dar cu asta nu prea joci orice.si asta la detalii medii/minime 220 lei, acum depinde si de restul configuratiei pe pc.

| BMA a răspuns:

Normal ca, conteaza DDR, reprezinta tipul memorie si frecventa...
la ddr2 frecv este dubla fata de ddr, ddr3 dubla fata de ddr2.s.a.m.d

dar dupa cum vad.configuratie pe care o ai la pc.nu e una prea stralucita.si nu prea are rost sa bagi bani in el... daca il folosesti pentru gaming, trebuie schimbat si ram si procesor.la o placa video buna trebuie si o sursa stabila...

| BMA a răspuns:

Mai bine un GeForce GT240 1GB DDR5 128-bit care e 290 lei.Radeon HD6670 e 320, mai pui inca 30 de lei si iti iei si un ram de 1 GB, banuiesc ca e ddr2

| whitesmoke1911 a răspuns:

Cam aceeasi problema o am si eu momentan, ma lupt sa caut pe forumuri. Din tot ce am cules pana acum am inteles ca latimea de banda este mai importanta ca orice, in momentul de fata am un dual core de 2.2, 2 Gb de RAM si un Radeon 3850 de 128 Mb, pe 256 biti si rulez mafia 2 in HD...dar vreau s'o schimb pentru ca nu am port hdmi... sfatul meu, indreapta-te ( daca poti ) spre o placa pe 256 biti, nu vei regreta, daca mie imi merg majoritatea jocurilor noi, pe 128 mb, tie pe 1 Gb / 256 biti, o sa zboare.
Daca ai buget limitat,
Placa video SAPPHIRE 11191-02-20G, ATI Radeon HD6570, PCI EXPRESS 2.1, 2 GB DDR3, 650/ 1600MHz, 128BIT, DVI, HDMI, D-SUB
319 RON mi se pare o alegere ok. Am citit lucruri bune despre ea.

| quickly explică:

Multumesc de raspunsuri, dar ce vreau eu sa intreb conteaza ce DDR pentru placa pentru ca momentan am ATI x1550 series DDR2, PROCESOR AMD ATHLON 64 3200 2 GHz, hDD 160 pe ram am 1 GB, va multumesc o zi buna!

| quickly explică:

Eu vreau sa o schimb pentru ca actuala mea placa numai face fata si imi da eroare, face urat si vreau sa o schimb si daca tot o schimb sa-mi iau ceva bun si o sa mai iau si un GB de ram sa schimb si sursa dar asa de preferat tu ce mi-ai recomanda la un buget de 300 de ron?
PS : uite ce mi-a recomandat cineva care cunoaste foarte bine cum sta treaba Radeon HD6670 HyperMemory 512MB DDR5 128-bit

| quickly explică:

Bugetul il am de 400 de ron man, eu voiam sa o iau peaia ca e mai buna decat ce ai zis tu si sa fac ca tine sa mai iau un Gb de ram dar imi propusesem sa-mi iau o sursa mai buna ca am una no-name acum sa fac ca tine sa-mi iau 1 gb ram thinking cred ca asa o sa fac oricum mersi pentru sugestii