| BursucDinCluj a întrebat:

Salut TPU, nu stiu daca stiti dar atunci cand trimiti pe gmail un video, poze, documente etc care depasesc 25 MB ti le baga automat in google drive. Oare exista o setare ca sa maresc numarul asta ca sa nu-mi mai trimita pe drive deoarece din nu stiu ce motiv driveul meu face destul de des figuri? Ma puteti ajuta? Orice sfat e bine primit dau si funda

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Server-ele de e-mail ar fi prea incarcate daca s-ar incarca si fisiere mari (de tip video) pe ele.
Din acest motiv, marimea maxima a fisierelor atasate unui e-mail (gratuit) este limitat (de obicei intre 5-25Mb).
Daca ai cont platit la acel serviciu, atunci ti se aloca spatiu mai mare, in functie si durata cat ai platit.

Server-ele tip "cloud" ("nor") au capacitate de stocare mai mare.
La Google Drive, capacitatea de stocare gratuita este de 15Gb (aproximativ 15000Mb), iar acest spatiu este folosit pentru atasamente mari la e-mail.
Tot ce trebuie sa ai grija este sa ai spatiu liber suficient pe contul tau Drive. Daca nu mai ai loc suficient, atunci trebuie sa stergi din materiale deja stocate sau sa platesti pentru spatiu de stocare suplimentar.

Nota:
Daca nu-ti functioneaza bine Google Drive, atunci ori ai internet slab /cu intreruperi, ori dispozitivul tau nu functioneaza cu viteza suficienta.

1 răspuns:
| Dintrebare a răspuns:

Nu exista alta posibilitate pentru ca asta e dimensiunea maxima a fisierelor care pot fi trimise ca atasament, de aia ti le redirectioneaza automat in drive. Eventual poti folosi wetransfer