| Stefan123x a întrebat:

O intrebare legata de cablurile hdmi, dvi, vga.
Am un cablu vga la monitor legat printru-un adaptor dvi-i la placa video, as dori sa stiu daca acel adaptor ajuta la ceva, adica ....calitatea video transmisa la monitor e cea vga sau dvi? Are rost sa las adaptorul sau nu.
Inca ceva: Vreau sa schimb cu un cablu hdmi, insa monitorul e cam vechi si nu are decat intrare dvi-d. Daca pun un adaptor hdmi-dvi calitatea video va ramane cea a cablului hdmi sau a adaptorului dvi?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin DVI-I > VGA ai semnal analog standard, VGA...

HDMI > DVI-D e semnal digital și calitatea se păstrează.