| anonim_4396 a întrebat:

o intrebare pentru priceputii in domeniu laughing
pe calculator am AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4000+ 2. 10GHz 3. 00GB
e bun sau nu computerul pentru gaming?

24 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

@B33sT: Daca esti BOTA, atunci mai bine taci.
@RapperGirl97: Era bun in 2007-2008. Am avut si eu asa ceva pina acum citeva luni, dar in jocuri nu mai facea fata cum trebuie de prin 2009-2010 deja.
Placa video ce ai? In functie de placa de baza/racire/sursa, ai putea sa il storci cit sa scoti din el cel putin vreo 2. 5GHz, dar nu o sa fie o diferenta colosala.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Am placa video GeForce 210

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Placa video e o giga-petarda, e ca un Lastun in trafic.
@fuckinPredator: Termina cu timpeniile, un i3 3220 face aceeasi treaba in majoritatea jocurilor ca un i5. i5 ori iei 3570k cu o placa de baza si memorii pentru forjat pe la 4GHz, ori stai linistit si diferenta pina la un i3 o bagi in placa video.
Daca vrei sa schimbi platforma, gindes-te ce componente o sa tii si ce buget ai la dispozitie. Uite o configuratie excelenta pentru gaming intr-un buget mediu pe care o facusem de ceva vreme tot pentru o intrebare de pe TPU - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/582104/

| mrBean008 a răspuns (pentru KodrutZ):

Daca esti bun la calculatoare da-mi idee de pe pcgarage de o sursa pana in 250 de lei sa tina un sitem cu i7-2600k si radeon hd 7950

| KodrutZ a răspuns (pentru mrBean008):

Ai avut bani de i7 si te calicesti la sursa? Din experienta personala, pe alocuri (foarte) dureroasa, iti spun ca sursa e cam ultima componenta la care sa faci economie de bani. Ce componente mai ai pe acolo? In principiu, ti-as recomanda asta - http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/performance-pro-pp-650-pro/, ar trebui sa fie mai mult decit suficienta.
Uite, ca idee cit e consumul REAL al unui sistem, la modul general, eu am i3 3220, 2 module DDR3, un SSD si un HDD, unitate optica, HD 4770 video, placa de sunet pe PCI, dedicata (Xonar DS), iar consumul "la priza" (din ups, de fapt), cu tot cu monitor, nu depaseste 175 W orice as face. In cazul tau, sistemul fiind cu mult mai puternic dar si mai energofag, daca iei si monitorizezi, chiar si cu un overclock pe la 4-4. 5GHz la CPU si cit merge la video, nu o sa treci de 400-450W.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Mea culpa, visam eu sa il schimb cu un 3220. Am 2120.

| mrBean008 a răspuns (pentru KodrutZ):

Dar de un sirtec high power element de 500w ce zici? mi-a mai fost recomandata de cineva.

| KodrutZ a răspuns (pentru mrBean008):

Vezi sa fie macar certificata Bronze. Eu am un Sirtec de 400W si merge brici de vreo 3 ani, utilizare cam 24/24... Deci ar fi asta - http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-bronze-500w/. Cu cit e eficienta mai mare, cu atit iti suge mai putin de la priza. In alta ordine de idei, pentru eficienta maxima, e preferabil sa ai load pe sursa sub 75%, deci daca tie o sa iti pape sistemul vreo 450W, ar fi preferabila totusi o sursa de 600 macar.

| KodrutZ a răspuns (pentru mrBean008):

Brici, era 333 RON la garaj. Saaaau... http://www.vexio.ro/......80-_P26732

| 334499 a răspuns (pentru KodrutZ):

Kodrutze tu ar trebui mai intai sa te preocupi de gramatica limbii romane si nici de cum de oferit ajutorul din cunostintele tale "vaste" din domeniul IT. Macar daca zicei ceva.Asa doar pierzi vremea pe TPU rolling on the floor

| KodrutZ a răspuns (pentru 334499):

"nici de cum" - "nicidecum" (vezi http://dexonline.ro/definitie/nicidecum)
"zicei" - "ziceai"
Intotdeauna se lasa spatiu dupa ce pui punct la sfirsitul unei fraze/propozitii.
Asa, m-am preocupat si de gramatica limbii romane, iar ceea ce vroiai tu sa spui era... nimic?

| 334499 a răspuns (pentru KodrutZ):

Deci esti prea fraier! si cu pasarele la mansarda laughing la ziceai e greseala de tastatura berbecul lu becaliwinking Iti spun asa ca poate mai ai o speranta sa o iei pe drumul cel bun acum in ultimul ceas..Afunda-te acum in filozofia omului din tine laughing Pleci la razboi, inteleg, da ' fara gloante? rolling on the floor

| 334499 a răspuns (pentru KodrutZ):

Hai sa te mai fac putin de ras. poate lumea e inca in ceata laughing "nici de cum" il poti scrie si asa dar ma rog.Inca un sfat :Mai foloseste-ti creierul!

| KodrutZ a răspuns (pentru 334499):

Te-am raportat, nu fac fata nivelului tau (sub)intelectual.

| 334499 a răspuns:

Un pc de gaming in zilele noastre nu arata in nici un caz cum ai zis tu.
Trebuie sa ai in configuratie :
un quad core
4gb ddr 3
o placa video pe 256 biti GDDR5 de macar 1 gb
un hard sata 3 macarwinking
Pe calculatorul care l-ai prezentat tu, poti sa te joci jocuri de acum cativa aniwinking

| bassmusic a răspuns:

Daca schimbi Procesorul ar putea fii un mini gaming happy. Bafta

| Allinn a răspuns:

E foarte bun Mai ales cu un asa procesor! enjoy! Bafta la jocuri

| anonim_4396 explică (pentru Allinn):

Eu credeam ca nu e bun deoarece jocurile imi merg foarte greu in special astea mai noi gen battlefield(nici nu ma pot misca de la lag), assassin's creed, black ops

| mrBean008 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu eram in posesia unui proc asemanator.NU E BUN! daca esti o fata e ciudat ca vrei sa joci jocuri.ti-as recomanda in i5-2500 ca procesor si daca nu ai placa video una destul de ieftina si buna ar fi un gtx 650, iar impreuna cu 4gb ram si o placa de baza la 2-3 milioane faci treaba buna.

| anonim_4396 explică (pentru mrBean008):

Dc e ciudat sa joc jocuri daca sunt fata?

| Apache a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti un pokemon rar laughing

Iti trebuie un procesor mai bun, asta deja nu mai poate fi folosit de gaming.
Cel mai bine iti iei un Intel i3 sau i5. Sunt la moda acum.
Placa video sa fie de peste 1 gb si ramii ...sunt suficienti 4 gb.
Plus placa de baza, placa de sunet.
NU e un calculator rau, dar nu este suficient de performant pentru gaming.

| anonim_4396 explică (pentru Apache):

Pikachu i choose you laughing)) mersi ff mult de sfat

| Ezikel a răspuns:

Daaaa