| Mandeliu a întrebat:

o sa fie o intrebare ceva mai grea dar o sa am nevoie de ajutorul vostru.

Care ar fi costul a 10 eoliene medii(piloni de 20 de metri din otel, cu diametrul de 1 metru, pale de 9 metri cate 3 pentru fiecare turbina, din fibra de sticla ranforsata), 1800mc de beton semigreu, 2000m de cabluri de inalta tensiune si cam atat. As dori sa aflu si din ce sunt fabricate cablurile de inalta tensiune folosita la stalpii aia foarte mari(habar n-am cum le zice). Multumesc, ofer funda!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Din cate stiu, o asemenea turbina eoliana completa costa nou cca 50-80 mii euro /bucata, la mana a doua, montata si conectata.
Nu stiu despre ce fire de "inalta tensiune" vorbesti, aceste generatoare nu produc nici medie tensiune, doar joasa sau foarte joasa tensiune.
Cablurile sau liniile de curent sunt facute din cupru (mai rar din aluminiu).
Betonul nu se claculeaza dupa greutate, ci dupa volum si compozitie. Un metru cub costa. in medie intre 30-50 euro + transport.

| Mandeliu explică (pentru Bula):

Multumesc pentru informatii, btw cat costa noua, asta ma intereseaza.

| Bula a răspuns (pentru Mandeliu):

Asta depinde de firma. Sunt mari diferente, chiar si de ordinul zecilor.

5 răspunsuri:
| Mandeliu explică:

Nu e tema pentru acasa, e mai mult o informare pentru ca e vorba de o actiune pentru un server de RP, ma rog, de unde sa intelegi.

| Clockwork a răspuns (pentru Mandeliu):

Server pentru ce joc?

| Mandeliu explică (pentru Clockwork):

SAMP, si trebuie sa realizezun raport in care specific si costurile tuturor materialelor