| Alex_Alex_1996_biY4 a întrebat:

o sa-mi cumpăr primul meu pc pe piese și as vrea sa știu dupe ce instalez Windows ul, am înțeles ca trebuie sa instalez niște drivere pentru placa video, în afara de placa video pe ce componente mai trebuie sa instalez drivere? Și trebuie sa mai modific ceva din bios?

9 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Bios nu modifici nimic decat daca ai placa video integrata si trebuie sa ii dai disable sa nu intre in conflict cu placa de pe PCI si la windows 10 isi instaleaza automat driverele nu trebuie sa le mai pui tu.

| sierra1 a răspuns:

In ordine lucrurile sunt așa:

1 iei pc-ul
2 apoi...iți faci probleme că poate nu le ai

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde ce hardware vei avea, in BIOS e posibil sa fie cazul de ajustat setarile memoriei, ora, ordinea de boot, treburi de-astea. A, da, si neaparat setat SSD-ul in mod AHCI inainte sa instalezi Windowsul. Ce configuratie ai in vedere?

| Alex_Alex_1996_biY4 explică (pentru GabiDumitrescu):

Kit Memorie Corsair VENGEANCE LPX 16GB 2X8GB DDR4 3200Mhz CL16 Dual Channel White cmk16gx4m2b3200c16w

Placa de baza GIGABYTE B450 AORUS ELITE Socket AM4

Procesor AMD Ryzen 5 2600X 3. 6GHz Socket AM4 Box Wraith Spire Cooler

HDD Seagate BarraCuda 1TB 7200RPM SATA3 64MB

Carcasa ATX Aerocool CYLON RGB Fara sursa USB3.0 Neagra

Placa video MSI GeForce GTX 1660 VENTUS XS OC 6GB GDDR5 192-bit gtx 1660 ventus xs 6g oc.(dar nu vreau sa fac oc)

Sursa Corsair CV550 550w 80 PLUS Bronze

SSD Kingston 240 gb

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alex_Alex_1996_biY4):

Ah, da, ti-am raspuns dincolo. Vad ca tot o lalai. Ce monitor ai/vei folosi cu sistemul asta? P.S. Placile video cu OC in coada vin cu un OC din fabrica, nu se pune problema ca VREI sau nu vrei tu sa faci oc.winking

| Alex_Alex_1996_biY4 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cu componentele m-am lămurit voiam doar sa știu dacă pentru fiecare componente îmi trebuie câte un driver sau dacă nu pentru fiecare, pentru care componente îmi trebuie drivere?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alex_Alex_1996_biY4):

Windowsul isi instaleaza de la mama lui cit sa mearga totul acceptabil. Drivere suplimentare iti trebuie ca sa mearga asa cum trebuie placa de baza si cea video. Legat de ce te-ai lamurit, cu sursa NU te-ai lamurit DELOC. De asta - https://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/s12iii-550-80-plus-bronze-550w/ - mai ieftina, 5 ani garantie fata de 3, specificatii aproape identice. DE CE ai luat Corsair-ul ala?

| Wr3nch a răspuns:

Daca esti baiat destept si pui 10 isi ia singur cam tot ce trebuie. Doar ala pentru placa video dedicata ar trebui scos manual.

| Skarr a răspuns:

Doar la placa video iti trebuie driverele de la nVIDIA. In bios v a trebui sa Intri macar sa dai ram ul la 3200 mhz. El vine la 2400 mhz doar Intri la ram si activezi xmp profile cel cu 3200 mhz. Atat. Poti sa faci mai multe chestii in bios dar tu pune macar ram ul la 3200 sa stii ca face diferenta 3200mhz fata de 2400mhz. Mai ales la ryzen. Si sa nu uiti sa ai ram ul in dual channel. Bafta