| deniscotovanu a întrebat:

Salut,TPU!
O sa trec direct la subiect...am pe stick Windows 10 si am vrut sa il instalez, dar am intampinat probleme, am formatat partitia C, pentru ca pe D am foarte multe date si nu as dori sa le sterg, si cand ii dau sa creeze o noua partitie imi da eroarea :"Windows cannot be installed on this disk.The selected disk has an MBR partition table.On EFI systems, Windows can only be installed to GPT disk"
Am gasit diferite variante, dar majoritatea stergeau ambele partitii.
DAU FUNDA xD

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fă-ți o copie a datelor de pe D pe un hard extern si urmezi instalarea cu tot ce vrea uindăuzul său să facă

| dannyel86 a răspuns:

Poate linkul de aici te ajuta:
https://docs.microsoft.com/......tion-style

Daca totusi esti nevoit sa formatezi tot hardul, transfera informatia de pe D pe spatii de stocare externe (dvd/stick/hard extern).

| deniscotovanu explică (pentru dannyel86):

Si cum as putea sa transfer? laughing)

| dannyel86 a răspuns (pentru deniscotovanu):

Banuiesc ca poti accesa sistemul de operare actual, de vreme ce ti s-a refuzat instalarea lui Windows10, nu?
Ce cantitate de date importante ai stocate pe D? Daca e un volum considerabil, utilizeaza un stick usb de mare capacitate sau un hard extern.
Pentru creare dvd-uri, ai nevoie de unitate optica DVD-RW (cu care pc-ul/laptopul tau ar putea fi prevazut deja) si programe de inscriptionare discuri, cum este Nero sau CdBurnerXp.
Gasesti tutoriale pe net despre transferul fisierelor de pe hard pe medii externe.

| deniscotovanu explică (pentru dannyel86):

Păi nu pot accesa, am uitat sa mentionez...

| dannyel86 a răspuns (pentru deniscotovanu):

Ai nevoie de un Live Cd. E un disc pe care se afla preinstalat Xp, Windows7 sau versiuni mai noi si pe care il rulezi pentru a avea acces la hard. Astfel poti copia fara probleme continutul partitiei D care te intereseaza.
https://rahim-soft.co/windows-7-live-cd-portable/

Apeleaza la un alt pc/laptop cu unitate de inscriptionare discuri, pentru a putea face acest Live Cd despre care am mentionat.

| Lioana a răspuns:

De ce dai sa creeze o noua partitie daca ai deja partitia C: formatata? Instaleaza Windows- ul pe ea, nu face alte operatiuni. In nici un caz nu partitiona discul cat timp are date pe el. La o repartitionare poți pierde date, chiar daca repartitionarea o faci pe alta partitie decat cea pe care sunt datele.

| deniscotovanu explică:

Da nici next nu pot da cand o selectez, inteleg ce vrei sa spui, dar nici next nu pot da sad