| NoNameMyName a întrebat:

O sa trec direct la subiect desi sunt sigur
ca nu voi primi raspunsul dorit dar mi-am zis sa-mi incerc norocul aici. Deci de acum cateva zile telefonul meu nu se mai conecteaza la wifi-ul din casa. Eu sunt pe UPC si am verificat toate posibilitatile, adica ma refer la faptul ca am verificat daca telefonul se conecteaza la alta retea wifi (se conecteaza), am verificat daca alte dispozitive se pot conecta la router (pot, am incercat cu mai multe), de la internet nu are cum sa fie pentru ca eu acum de pe pc scriu asta si merge perfect. Am sa specific mai bine problema si cum nu am net pe telefon ca sa pot posta print screen-urile voi spune direct care e problema mai detaliat. Mie imi apare ca este semnal dar cand dau sa ma conectez imi zice "Retea salvata" sau "problema la autentificare" sau "Dezactivata". Eu presupun ca e de la telefon, daca alte dispozitive se pot conecta la router fara probleme. Dar nu pot sa inteleg, ce naiba se intampla, cum pot sa ma conectez la alte retele, si numai la a mea nu. Sper sa intelegeti problema si va rog sa raspundeti cu sfaturi serioase mai precis nu vreau sa vad urmatoarele : - Reporneste telefonul, inchide WiFi-ul si repornestel, sterge reteaua si adaug-o iar, reporneste router-ul, intra in modul avion cateva secunde si dezactiveaza-l... Le-am incercat pe toate si nu au mers, am lasat telefonul si inchis o zi intreaga si ot nu a functionat. Dau Funda raspunsului care ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| MadnesOfJuice a răspuns:

Daca iti scrie "retea salvata" = ai bagat deja o parola si telefonul a memorat-o
"Problema la autentificare" = nu bagi parola corecta
Iti recomand sa resetezi router-ul si sa intrii pe adresa de la router( de ex la mine e 192.168.1.2, cauta pe net adresa de la router) si intra acolo cu numele si pass de la router si iti pui parola ta. Inainte sa resetezi telefonul incearca cu alte telefoane sa vezi daca se conecteaza.

| NoNameMyName explică (pentru MadnesOfJuice):

Bravo o persoana care chiar știe cum se procedează și ce să spună, mi-a fost de ajutor, ai respectul meu.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verifica nivelul semnalului wi-fi la o distanta de 5m de la router, cu vedere directa intre cele doua aparate.
Daca ai semnal slab, atunci antena telefonului este dereglata sau nu face bine contact.
Daca semnalul este puternic, atunci inseamna ca ai bruiaj de la reflexiile de unde de pe obiectele de metal din casa.

| bogdan324 a răspuns:

Ce telefon este?
Ai putea sa incerci sa scoti router-ul din priza(sau cablul care intra in el), tii apasat cam 1-2 minute pe butonul de power sa iasa toata energia din el, il bagi iar in priza si vezi care-i treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa RESETEZI complet telefonul (la setariile din fabrica)
Salvezi datele pe altceva, si dai resetare completa happy