| anonim_4396 a întrebat:

pana acum aveam modem cu router si stateam pe router. Pana acum era foarte nasol semnalul, adica 14 ping si 30 upload/download si astazi ne-a bagat fibra optica. Acum nu stiu ce sa fac, pe ce ma sfatuiti sa stau? Pe fibra optica sau pe router? Care ziceti voi?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Nu prea am înțeles întrebarea, dar răspunsul este fibră. Oriunde merge fibra folosești fibră.

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ai cumva intrare de fibră optică la calculatorul tău (laptop)?!? evident că vei sta pe un router, legat la media convertorul lor.

| ShutFickOn a răspuns (pentru mihai69):

Nu stiu, nu prea ma pricep dar pe laptop nu folosesc cablu, folosesc direct wireless si asta zic, pe care sa stau? fibra (digi) sau router (tplink)? mi s-a parut ca pe fibra digi am o conexiune mai buna adica 3 ping si 7 pe router, asta difera

| mihai69 a răspuns (pentru ShutFickOn):

Legătura directă e cea mai bună.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai zi si tu cate calculatoare ai pe acolo, de la cine e fibra/ce abonament, alte alea...

| ShutFickOn a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Un laptop, un ps4, si 2-3 telefoane, fibra e de la digi, router de la tplink

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ShutFickOn):

Aha, ok. Ce router mai exact?

| GPA a răspuns:

Bun, fibra ta optică este legată la un echipament pe care-l ai în casă, numit ONT. În funcție de specificațiile routerului, dacă ai porturi gigabit la router, poți să-l conectezi la ONT într-unul dintre porturile LAN (ont-ul ar trebui să aibă două porturi lan) și să folosești routerul pe post de acces la rețea.
Dacă routerul tău nu este gigabit, leagă cablul de rețea de la ONT la PC, pentru că ONT-urile au porturi gigabit integrate (1000mbps).

Trebuie testată viteza direct de pe ONT, apoi cu routerul legat la ONT.

| StalkerSoul a răspuns:

Stai pe cablu daca te joci online in rest foloseste wifi