| TheFootballPlayerAndrey a întrebat:

PC-ul meu are urmatoarea configuratie: Procesor Intel Core 2 Duo de 2.0 GHz (overclock la 2.66 GHz), 2 GB RAM, Placa video nVidia GeForce 730M de 2 GB. Vreau sa fac upgrade la Procesor si RAM, dar nu stiu la care sa fac prima data. Din ce ati vazut, care credeti ca ar fi prioritatea acum?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Pai in primul rand ar trebui sa deschizi Task Manager si sa vezi care din ele sunt mai pline si atunci poti alege care sa fie prima componenta schimbata, daca la procesor ii 100% mai mereu atunci iti dai seama ca trebuie primul schimbat...
BTW ai putea sa ne dai numele placi de baza?

| TheFootballPlayerAndrey explică (pentru anonim_4396):

Placa de baza este una Gigabyte GA-946GMX-S2. In Task Manager, de obicei, ramii ajung primii la 100% atunci cand fac multitasking. M-am gandit ca 8 GB RAM ar fi suficienti si un procesor Intel Core 2 Quad de 2.66 GHz la fel, ar fi suficient. Nu sunt genul de "gamer", asa ca nu am nevoie de componente de top.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheFootballPlayerAndrey):

Salut,
Din pacate placa aceasta de baza suporta max 2 gb de RAM, asa ca nu poti sa mai faci upgrade, ai putea doar sa-ti cumperi alt PC sau ai putea sa-ti instalezi Lubuntu daca ai putea sa te descurci cu el, acesta iti consuma mai putini RAM fata de W7

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haters gonna hate

| AlexDFY a răspuns:

Nu e cea mai buna ideea sa faci upgrade la procesor, pentru ca ramii o sa te tina in spate, daca aveai macar 4 gb ram, atunci da.Eu iti spun ca cea mai buna solutie e sa cumperi alt laptop, sau poate de data asta te duci spre un pc, procesorul e foarte slab, cu 2 gb ram nu faci nimic, iar placa video e slabuta, mai ales pentru laptop.

| DavidoffUser a răspuns:

1) placa de bază suporta 4 gb ddr 2 ( 2 gb per slot )
2)schimba tot daca vrei sa se miște bine sau fa ugrade la cel mai bun procesor pe care-l suportă placa de bază și încă 2 gb ddr 2.
http://www.gigabyte.com.ro/Motherboard/GA-946GMX-S2-rev-10#sp