| DieterBortscher a întrebat:

Pe o placă de bază cu socket 1155 se pot pune doar procesoare cu socket 1155?
Există plăci de bază cu socket 1151 și 1151 v2 care să aibă ddr3?

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Pentru fiecare socket exista un numar de procesoare compatibile cu socketul respectiv. Chiar daca ti se pare ca seamana intre ele, exista alta aranjare a pinilor.

Nu exista, de la 1151 in sus doar DDR4 poti folosi.

Intrebarea mea este DE CE VREI DDR3? thinking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Intruder19):

Probabil vrea sa isi pastreze ramii aia vechi.winking

| Intruder19 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mai repede vinde ramii aia vechi mai pune o diferenta mica si isi ia DDR4 care s-au ieftinit destul de mult.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Intruder19):

Tru.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Se pot pune doar procesoare cu cu Sk. 1155. Exista cu DDR3 http://bit.ly/31F3NXy