| Andrei_Ionut_1998 a întrebat:

Placa de baza Asus M5A97 LE R2.0 suporta placa video MSI Radeon HD 7770 HD Ghz Edition 1GB DDR5128-BIT?

Răspuns Câştigător
| Nicu9715 a răspuns:

Merge fara nici o problema doar ca nu ai sa ai aceeasi viteza ca pe 3.0, dar parerea mea este ca nu s evede diferenta intre PCI-EX 2.0 si 3.0 ca la S-ATA 2 si 3 pentru 1-2 secunde nu merita

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Merge fara probleme.Doar ca placa video o sa ruleze pe pci-e 2.0 nu 3.0 dar nu vei simti nici o diferenta.

| SouLIce a răspuns:

DE suportat o suporta dar probabil nu va merge pe 128 bit

| SpecialistIT a răspuns:

Da, va functiona fara probleme.
Cea mai ok implementare HD7770 este totusi asta, care este si extraordinar de ieftina: http://www.azerty.ro/......hz-edition
Daca ai posibilitatea, totusi, ti-as recomanda o placa video si mai buna, adica HD7790: http://www.azerty.ro/......-overclock

Ma bucur ca am putut sa te ajut. Sa te bucuri si tu de placa video.

Bafta!

| Karbox a răspuns:

Placa ta de bază are priza pentru placile video cu:

1 x PCIe 2.0 x16 (blue)
1 x PCIe 2.0 x16 (x4 mode, black)
2 x PCIe 2.0 x1
2 x PCI

Placa video care vrei sa o iei are priza pe -- PCI Express x16 3.0 --

Deci nu se potriveste.

| Andrei_Ionut_1998 explică (pentru Karbox):

Atunci stie careva o placa video ati radeon HD 7000 in sus cu PCI X 16 2.0?

| Me2 a răspuns (pentru Andrei_Ionut_1998):

Cumpara cu incredere acea 7770, va merge fara probleme pe placa ta de baza, dar daca ne'ai da un buget pentru placa video
Ce procesor ai?
Ce sursa ai? modelul si W