| hUnTERRRRRR a întrebat:

Placa video Nvidia gtx 650 este compatibila cu placa de baza asrock h81m-vg4 r2.0?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Perfect! Sloturile PCI-e de la varianta 2, 0 in sus sunt perfect compatibile.

| hUnTERRRRRR explică (pentru Salontanul):

Mersi am vazut ca la placa de baza scrie PCI-e x16 2.0 si la placa video scrie 3.0 happy si am zis ca nu is compatibile

| Salontanul a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Nu. Doar la vaianta PCI-e 1.0 era alta alimentarea.

| Salontanul a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Multumesc si eu pentru apreciere!

| hUnTERRRRRR explică (pentru Salontanul):

Si inca ceva! daca placa video gtx e Asus, gigabyte, zotac sau msi care e diferenta intre ele care is cele mai bune?

| Salontanul a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Ceea ce numesti tu GTX sunt niste abrevieri nu o marca.
Pro=Professional/placa profesionala,substandard
GS=Graphic Standard/Standard grafic industrial,placa se comporta in parametrii standard setati de industrie,pentru facilitatile pe care le are
GT=Graphic Trademark/Marca grafica a companiei respectiva,care se comporta in parametrii optimi de calitate interni,ai companiei producatoare a cipsetului
GTS=Graphic Trademark Standard/Marca grafica standard,mai buna de obicei ca si GT, sta in parametrii standard ai companiei resp
GTX=Graphic Trademark Extended/Marca grafica extinsa, are facilitati in plus fata de GT sau /si GTS
XT=extended Trademark/Marca inregistrata extinsa, acelasi lucru cu GTX
XTX=extended trademark expanded/marca extinsa si expandata, ceva de genul gtx ultra
GTX Ultra=Graphic Trademark extended ultra/Marca grafica ultra-extinsa, cele mai multe facilitati.
Cred ca ordinea calitatii este
MSI

Asus

Gigabyte

EVGA

Sapphire

Palit

Gainward

7 răspunsuri:
| denisTiky a răspuns:

Da

| Alexander1112 a răspuns:

Da, este.