| Kindal38 a întrebat:

Salut TPU! Pot pune o placa video (radeon rx 550) care necesita PCI Express 3.0 pe o placa de baza care are PCI Express 2.0 (msi h81m-p33)?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Da, nu strica deloc, dimpotriva, exista 2 avantaje daca cumperi o placa ce suporta PCIe 3.0 si o folosesti intr-un slot 2.0:

1) Avand latimea de banda mai mare decat una 2.0, magistrala (calea de acces dintre procesor si placa video) va fi utilizata la potentialul ei maxim.

In schimb daca cumperi o placa video cu PCIex 2.0, aceasta s-ar putea sa nu foloseasca la maxim latimea de banda (depinde de cat e de puternica, dar de cele mai multe ori nu se intampla).

2) nu se va devaloriza atat de tare daca vei vrea sa o vinzi, placi cu PCIe 2.0
fie nu cauta nimeni,
fie se vor vinde pe 2 parale peste 1-2-3 ani.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, o sa mearga mai incet

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Da