| Dante30 a întrebat:

Problema este urmatoarea:

Lucrez de ceva timp cu calculatoarele si cunosc probleme tipice ale windowsului, insa de vreo luna incoace din cei 16gb de ram, ceva imi mananca constant 5-9 gb.
Am scanat cu N antivirusi, am oprit procesul SuperFetch cat si runtime broker, dar degeaba.
In task manager nu imi apare nimic care sa manance valoarea de rami specificata.
Am win 10 home x64, desi stiu si eu ca nu are vreo importanta.

Intrebarea mea este, S-a mai confruntat cineva cu problema asta? Si daca da cum ati rezolvat-o?
PS: intreb ca pana la urma o sa apelez la calea clasica de schimbat windowsul, formatat hdd-ul complet etc...

19 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Salut, e posibil sa ai o aplicatie "fantoma" (am avut si eu ceva de genul) si am stat cam jumatate de ora sa o fac si nu mergea si m-am lasat pagubas si am reinstalat windowsul si totul a revenit la normal.
Si eu lucrez in domeniu (daca are vreo relevanta) si e posibil sa fie si un ram partial defect. Exista memtest (cauti pe google) si rulezi prin boot cd-ul sau usb-ul cu memtest si vezi daca ai vreo eroare la citire la ram.
Eu zic calea cea mai usoara :
Daca reinstalezi windowsul si iti reapare problema, verifica cu memtest, daca iti da ok cu memtest, cauta la un coleg / prieten / familie ceva alte placute (nu conteaza memoria) si vezi daca iti reapare problema, e posibil sa fie si de la placa de baza (ma cam indoiesc).
Daca ai iar un prieten care suporta placa lui de baza ramii tai, poti sa ii pui la ei sa faci un test sa vezi cam cum afiseaza.
Probleme alea ciudate care iti ia ore in sir sa cauti o rezolvare, sunt cele mai nasoale din domeniul IT.
Am avut o problema cu o placa de baza care dupa o luna, dadea eroare la bios (scotea beepuri la inceput) de placa video arsa (si logic placa video nu avea nimic). Trebuia sa scot toate componentele si sa le bag pe rand si sa ii dau drumul ca sa mearga. Chestiile astea tine si de un electronist sa iti verifice componentele fizice pe placa de baza sa vada daca ai un tranzistor partial ars sau un condensator umflat sau chestii de genul si trebuiesc inlocuite.
Sper sa rezolvi problema, eu la problemele de genul asta imi cam bag picioarele laughing)
Succes!

| bogdan324 a răspuns:

Ai windows-ul pe ssd sau hdd? Din ce am patit eu, daca il ai pe hdd, si mai rau, pe unul de 5400, windows update o sa inceapa sa iti ingreuneze pc-ul, folosind mai multa memorie ram, de cand am bagat w10 pe ssd nu mai am nicio problema.

| RAY a răspuns:

Ai reinstalat windowsul? poate fi o defectiune a memoriei ram vezi de un test

| Dante30 explică (pentru RAY):

Nu, Il am instalat de vreo 9 luni cam asa, tin mereu fara probleme un windows 1 an+, Il mai schimb doar in caz de nevoie.

| RAY a răspuns (pentru Dante30):

Eu spun sa il reinstalezi plus scoate memoria ram si bag-o inapoi vezi de test

| Dante30 explică (pentru RAY):

Ar fi amuzant sa nu imi mai faca problema dupa ce schimb ramii intre ei rolling on the floor), de parca nu ar fi prima data cand am avut X problema si Y solutie a rezolvato desi nu avea nici o treaba una cu alta...

| RAY a răspuns (pentru Dante30):

Eu lucrez in acest domeniu, de asta ti-am recomandat asta, cu memoria ram am avut cazuri cand nu afisa imagine pe ecran =pc urii vechi, vezi daca nu ai windows pe 32 de b, scoate si bateria bios

| Dante30 explică (pentru RAY):

Nu am cum sa am pe 32bit, ca doar eu mi-l fac de atata timp. Dar inteleg de unde vine ideea ca am vazut si eu multe cazuri...

| RAY a răspuns (pentru Dante30):

Zilele trecute mi s-a ars sursa cand instalam xp ))))))))) pc ul avea 16 ani de zile jesus, memoria ram nu se strica asa repede, mai repede hardul se duce sau cpu

| Dante30 explică (pentru RAY):

Been there done that! Eu inca nu inteleg cum unii clienti inca au impresia ca au High End PC cand saracul o fi vechi de 5-10 ani sau mai mult... Ba chiar mi s-a cerut sa le instalez jocuri pentru copii, Excuse me? Cred ca ai patit-o si tu de N ori.
Pe aia cu sistemul de 5 ani a mers cu ramii in aceleas sloturi si dupa i-a venit sa nu mai booteze ai auzit-o? Schimbat rami intre ei/sloturi a mers... Erm... Pc do you even?!
Update: Cred ca windowsului meu ia"venit sa moara" dupa restart imi boota incet ca naiba, schimbai intre ei ramii, vad ca acum stau in valori normale. Hardul nu e pe moarte ca il verific zilnic cu hard disk sentinel 640+ zile la activ un wd blue de 1tb si inca traieste sanatos fara bad-uri, probleme/lag.

| RAY a răspuns (pentru Dante30):

Faza cu boot cumpara un ssd sa vezi ce se incarca

| Dante30 explică (pentru RAY):

Stiu ce zici dar mereu a intervenit altceva, si oricum e sata 3 si hardul si slotul, in general pentru boot+logon imi ia 10-14sec maxim, asta cu diverse programe ce le las sa imi inceapa la start up.

| JackR a răspuns (pentru RAY):

Aoleu, RAY. Omul zice ca ii lipsesc 5-9 Gb RAM, din cei 16 instalati si tu ii spui ca s-ar putea sa aiba Windows pe 32 de biti. Ca tot lucrezi in domeniu, ce naiba! happy

| RAY a răspuns (pentru JackR):

Era doar o ipoteza atat, eu i am recomandat sa instaleze windowsul din nou, sa faca un test ram, sa resetezi bateria bios, si sa instaleze windows pe 64 de b, eu unu verific toate posibilitatile posibile mereu

| JackR a răspuns (pentru RAY):

Exista o "gaura" in logica ta: daca ar fi avut un sistem de operare pe 32 de biti, cum ar fi putut sa vada ceva din memorie, dincolo de bariera de 3 GB?!

| RAY a răspuns (pentru JackR):

Omule era doar o ipoteza, sa instaleze windowsul si gata

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ba are importanta. "Calea clasica" e pentru timpiti. Windows 10 are superfetch si alte nebunii, daca tot ai ram destul, face pre-caching la aplicatiile utilizate des. Gen last used din Android. Stai calm.

| XeNoNAG a răspuns:

Incearca sa vezi la advanced la task mananger sau daca nu, iti recomand formatarea disk-urilor.

| Daniel_Teodor_1998 a răspuns:

Windows plin de bag uri l am avut si eu dar e groaznic baga ti w7 e mult mai bun