| Ptm_Jr._2000 a întrebat:

Procesoarele Intel Xeon 5430 quad core 2, 6ghz, sunt bune pentru jocuri gen League of Legends, Counter-Strike global offensive

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru jocuri te interesează în principal frecvența de lucru a nucleelor. 2.6 GHz deja e scăzută tare. Ce vrei tu e ceva de preferat quad core peste 3.5 GHz...

| 2EXA a răspuns:

Este o intrebare la care nu stiu ce sa iti raspund.Te intreb eu ceva ca sa iti pot raspunde apoi.Ai prefera sa joci un joc la setarile minime posibile (nici macar decente) sau sa joci la setari high / full high?
In primul rand pentru lol, procesoarele nu mananca foarte mult deoarece este un joc cu grafica 2 D. Placa video nu este incredibil de solicitata, procesorul nu prea are ce sa ruleze.
Deci Intel xeon quad core 2.6 ghz e decent pentru lol.Iti ruleaza undeva la 60-80 fps.Decent nu?

Apoi legat de csgo.E un joc cu cerinte mari, daca nu ai un pc care sa duca bine si sa iti permiti sa joci la o anumita performanta (sau cel putin sa nu ai lag) nu are rost.Repet,rularea va fi una decenta, nu "buna", nu destul de buna. Daca m-ai intreba daca ti-as recomanda astfel de procesor, ti-as spune cat de sincera pot ca NU.
Ps: pe langa procesor mai conteaza si ramii. Asa ca joaca ai ei un rol destul de important.

| flixbuster a răspuns:

Ca idee generala, procesoarele Xeon sunt optimizate pentru load de server.

Pentru gaming, i5 este cam tot ce ti-ai putea dori. i7 este moft pentru jocuri - el este optimizat pentru load multimedia (editare foto, video, CAD). Diferenta dintre un i5 si un i7 o bagi in placa video care ajuta mult mai mult in jocuri (decat un i7).

Strict procesorul indicat de tine - Xeon 5430 - este apa de ploaie. Are aceeasi performanta cu un i5 mobile gen. 2 sau i3 mobile gen. 6. Dar consuma de mai mult de doua ori curent fata de cele doua CPU mobile asa ca la iarna il poti folosi pe post de radiator electric.

http://www.cpubenchmark.net/......s812vs2789

| Ptm_Jr._2000 explică (pentru 2EXA):

Deocamdata am un phenom x3 b75 3.00 ghz, si un amd 5450, si jucam csgo in 80-100 fps pe low, lol cam tot la fel, nu ma intreseaza neaparat sa fie high ca sa am un gameplay good.

| Ptm_Jr._2000 explică (pentru 2EXA):

8gb ram ddr 2 sad

| Ptm_Jr._2000 explică (pentru flixbuster):

Pe socket 775, exista i5?

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce conteaza e frecventa alcoolului din bere, poti sa incerci sa te joci si dupa telefoanele fixe, daca bea bere cum bei tu, ai halucinatii si crezi ca joci gta v alchoolicule... ca tu nu mai stii ce faci.
Mai las-o dracu mai usor cu berea aia, ti se urca drojdia aia la cap si cazi dracu pe strada betivule laughing laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

Tu nu știi nici de frecvența glumelor penibile cu bere, ție ce să-ți mai cer... laughing Pe lângă asta mai ești și parțial analfabet, i.e. "alchoolicule" se scrie "alcoolicule"... așa pentru cultura ta generalăwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru 2EXA):

Aici ai dat reply tu sau prietenu' tău? laughing

| 2EXA a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietenul meu nu are de-aface cu astea. happy
Eu ma ocup cu pc-uri, demontari, setari, setups, hard issues etc.

| 2EXA a răspuns (pentru Ptm_Jr._2000):

Ddr2 e vechi rau.
Majoritatea sunt ddr3 deoarece frecventa este una mai puternica.Esti sigur ca nu este ddr3? Este putin posibil, poate chiar imposibil sa ai o placutad e 8 gb rami ddr2.
Ddr2 nici nu se mai fabrica. Ddr2 erau vechile placute de 258 mb 125 mb etc.

| 2EXA a răspuns (pentru 2EXA):

Iar raspunsul totodata este precum ti l-am dat mai sus.Este slab si nu duce la o performanta mai mult decat decenta ca tu sa ai parte de placere atunci cand joci.Mult probabil te vei enerva din cauza lag-ului si frame-ului mic.
Funda? happy

| flixbuster a răspuns (pentru Ptm_Jr._2000):

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru 2EXA):

Meserie. Am o problemă cu PC-ul... De ceva vreme îmi dă o eroare, neapărat trebuie să se uite cineva la el. Așa că din moment ce ești expertă, te aștept pe la mine să te uiți la el. Sau, dacă poți să-i faci și ceva și mai bine! Poate trebuie reglat sau ceva, că nu-mi dau seama laughing

| 2EXA a răspuns (pentru anonim_4396):

Okay.Da mi un ss, il uploadezi pe imgur si vedem ce rezolv.