| Rommeo a întrebat:

puteti sa ma ajutati va rog? Nu mai pot sa pun laptop in dual boot, porneste doar in windows, nu vrea si in linux. M-am uitat si la tutoriale cu EasyBCD dar tot nu merge. Ce pot sa-i fac sa am din nou meniul de dual boot la pornire? Multumesc.

3 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Ce distributie de linux ai? Ai incercat sa pui linuxul dupa windows sau invers? In BIOS ai setat legacy mode si pus pe legacy first?

| Rommeo explică:

Da asa am facut am pus linux-ul dupa windows, am incercat fel si fel de operatiuni fara nici un rezultat, ar reinstalat si MBR-ul si tot nimic am urmat fel si fel de solutii de pe net si la fel nimic. Dar pana la urma SURPRIZA singura rezolvare dar singura, a fost sa reinstalez din nou windows-ul ce a ce toata lumea a zis sa instalez windows-ul primul, ei la mine a fost invers, dupa ce am instalat windows-ul al 2-lea a recunoscut din prima dual boot-ul. Este vorba de (windows 10 si Linux Mint 17.3).

| Panzer1945 a răspuns:

Askit.ro/solutii/windows-8-sau-8-1-cum-sa-configurati-calculatorul-pentru-dual-boot-cu-linux/ arunca un ochi aici, poate te ajuta. Succes.