| Puffy93 a întrebat:

Recent am cumparat o tableta Samsung galaxy tab 3.7.0 si mi-am luat modem de la cei de la rds. Am incercat sa fac conexiunea intre cele doua si nu reusesc. Faza ca nu-mi arata "Retele mobile" sau orice altceva de genu pe tableta, desii are versiunea 4.1.2, am cautat pe internet si am gasit cateva aplicatii cu care sa fac conexiunea intre cele 2, am PPP, SuperSU si Root checker si am rootat si tableta. In Rootchecker imi zice "Cogratulations. This device has root acces" sa fie doar asa de proba si sa nu fie rootata tableta? Am facut ceva setari in PPP cum am gasit pe internet, si tot degeaba, nu se conecteaza cele 2. Conectez modem-ul printr-un cablu OTG la tableta dau conectare din PPP, imi arata "Apelare", si se deconecteaza automat si tot asa. Si daca îi schimb putin setarile pot da pe aplicatia PPP si imi zice "Alege din dispozitive" si imi arata "Niciun". Ajutor va rog. Ce poate sa aiba?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Tableta ta NU acceptă conexiuni cu dispozitive externe prin cablu OTG. Trebuia să te interesezi înainte s-o cumperi dacă doreai asta, ca să alegi alt model. Dacă i-ai făcut root, nici măcar nu o mai poți duce înapoi la magazin ca s-o schimbi cu modelul care are 3G încorporat.

| SouLIce a răspuns:

Nu toate tabletele se conecteaza la internet prin cablu otg cel mai bine te conectezi pe wi-fi sau cu o cartela de net

| manuel72 a răspuns:

Cablul OTG nu-ti conecteaza tableta la internet, poti s-o conectezi doar wireless.

| Puffy93 explică:

Mai am o tableta Serioux S800 si la ea am reusit sa conectez modemul cu acest cablu deoarece imi arata la setari "Retele mobile" si gaseste automat stickul si se conecteaza imediat. Am citit undeva ca aceste tablete Samsung sunt mai sofisticate si trebuie anumite versiuni de Kernel, posibil sa fie din cauza asta? Sau din cauza stickului ca nu e decodat? Pe Serioux am 4.0.4.