| DoBrOOO2001 a întrebat:

Recent am obervat o chestie la pc-ul meu. Am un pc cu i3 2100, 6gb ram ddr3, o placa video nVIDIA 630 gigabyte. Si o sursa se 550w. Asa si nu imi merge windows 7 pe el. Cu toate ca pe carcasa scrie windows 7. Toate windowsurile le instalez, pornesc frumos. Dar acesta nu. Imi apare starting windows si se blocheaza acolo. Iar daca scot placa video. Cel putin asa stiam ca am facut o data. Merge. Intra in windows. Poate sa imi spuna cineva dc?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu ai instalat si configurat drivere (bune) pentru placa video.
Chema pe cineva ajutor, care se pricepe!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows 7 e prea vechi incat sa duca placa aia video, cel putin asta reiese din detaliile date. Ce alte windows-uri ai mai incercat? Ai incercat sa bootezi in safe mode?

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica merge cu 1080 Ti, GTX 770 (am avut-o eu pana nu demult, cu Windows 7 desigur), sau GTX 650... si nu merge cu 630, care-i din mai 2012?

Ce-i asta: duma zilei?

Ideea cu boot in safe mode nu-i rea in schimb, astfel ca sterge tampenia de la inceput si nu primesti bila neagra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NLS):

Daca nu-ti convine raspunsul meu, raspunde tu atunci tongue

| DoBrOOO2001 explică (pentru NLS):

Frate asta e problema pe care o am nu e nici o duma nici o gluma de unde sa stiu eu ce are? Te.ai intrebat asta inainte sa raspunzi? Nu te.am intrebat eu daca merge pe 1080.

| Ssssmokin a răspuns:

Ce windows 7 ai incercat? Eu pe vechiul PC am avut i3-2120, 6gb dd3 si un 630 big grin si windows 7 mergea perfect.
Poate versiunea pe care ai luat-o tu are ceva probleme, poate sunt driverele placii de vina( totusi ma indoiesc de indata ce bagi windows-ul curat)

| Rankup a răspuns:

E finca placa video e mai noua probabil facut dupa 2013-2015, la mine e la fel eu am placa video integrata Intel hd graphic(mi se pare ca e facut dupa 2012) si am aceeasi problema la windows 7, la windows 8.1 nu citeste driverele video si wierles(finca ele sunt compatibile doar cu windows 10, probabil si in sus)
Nu prea ai ce sa faci

| NLS a răspuns (pentru Rankup):

Placa lui e din 2012. Din Mai mai exact.
Am instalat Windows 7 pe
GTX 650 (septembrie 2012) fara probleme,
pe GTX 770 (Mai 2013),
si pe 1080 Ti, unui coleg de birou.

Merge instalat si pe 2080 Ti, daca chiar vine vorba:
uite aici driverul pentru Windows 7 x64
https://www.geforce.co.uk/drivers/results/138727

PROCESOARELE mai noi nu mai au suport pentru Windows 7, insa la el nu e problema, ca are Sandy Bridge, care-i din 2011.

| DoBrOOO2001 explică (pentru NLS):

Pe scurt. pot sa ii fac ceva sau raman la windows 8