| AngelaFan a întrebat:

Salut TPU,

Recent au inceput sa faca teste pentru sistemul ro-alert si as vrea sa il dezactivez sa nu imi mai apara. Vazusem pe net ca ar fi o setare anume dar eu nu o gasesc. Ma duc unde trebuie dar nu imi apare butonul pentru alerte de urgenta ca sa o pot dezactiva.

Aveti vreo idee cum pot dezactiva alertele de urgenta? Exista si alt mod?

Precizez ca am un telefon Samsung cu Android 9.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Lasa-l asa, ca iti vei dori sa fii alertat in caz de necesitate.

| AngelaFan explică (pentru darrio2007):

Pana apare o necesitate o sa ne innebuneasca cu testele lor zilnice inutile, inteleg ca trebuie testat sistemul dar nici chiar in fiecare zi, putea si ei gen o data la o luna

| EmanuelT a răspuns (pentru AngelaFan):

Nu-mi pot da seama de ce nu vă apare...
Dar aceste teste vor ține până pe data de 30 iulie, imediat termină cu ele

| EmanuelT a răspuns:

Intri în mesaje, nu mess sau ce mai e, pur și simplu "Mesaje" ce o ai de la inceput când primești telefonul. Intri la 3 puncte(mie așa îmi apare), setări, găsești setări alertă de urgență, mergi la alerte de urgență și acolo găsești mai multe urgențe(extreme, severe și amber, adică răpirea copilului)
Sper să-ți arate ca și la mine.

| Miulet_Viorel_1994 a răspuns (pentru EmanuelT):

Super. Multumesc! A mers cum ai spus tu.

| EmanuelT a răspuns (pentru Miulet_Viorel_1994):

Mă bucur. Fundă?

| AngelaFan explică (pentru EmanuelT):

Da am incercat dar nu imi apar acele setari