| DoBrOOO2001 a întrebat:

recent m-am documentat putin despre procesoarele Intel "i" si am vazut ca la i3 scrie fclga1155 si la i5 fclga1156 daca tu ai pe calculator sa zicem soketul lga 1155 si vrei sa bagi i5 cu lga 1156 merge? Adica conteaza asa mult? (din imagini nu par asa de diferite) imi poate explica cineva. Mersi

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

Nu e nevoie sa ii zici fclga, spune doar lga, spre exemplu lga 1150
Lga-ul ala este socket-ul, trebuie sa fie exact acelasi si pe procesor si pe placa video ca sa fie placa video, deci nu merge daca ai socket 1155 si vrei sa bagi 1156.

3 răspunsuri:
| RobertMario0102 a răspuns:

Buna! Sigur ca va merge, dar nu va functiona la capacitate maxima!

| PainTech a răspuns:

Nu. Procesorul are o forma putin diferita ( un notch pus la 2 mm distanță, dacă îmi aduc bine aminte ) pentru cele două versiuni tocmai pentru a nu introduce un 1155 in 1156 ( sau invers ).

Exceptie : Compatibilitatea apare doar când producătorul placii de baza face placa astfel încât să permită ambele tipuri de procesoare.

| DoBrOOO2001 explică (pentru PainTech):

Ok mersi mult.