| Sxies a întrebat:

Salut TPU! Recent m-am gandit sa mai adaug 2 coolere acestei carcase (aqirys canopus: https://www.emag.ro/......D1V6LMMBM/ ), iar aceste 2 coolere sunt exact la fel ca si cele cu care a venit carcasa (3 au venit) ( https://www.emag.ro/......D28Y9YMBM/ ).
Imi poate spune cineva cum se monteaza acestea? Cele 3 care au venit deja sunt montate unul intr-altul din cate am auzit, conectate la sursa. Si vad ca multi altii au mai pus inca 2 la aceasta carcasa, si se sincronizeaza rgb-ul la toate, fara sa aiba vreun hub etc.
Vreau sa le conectez tot la sursa.
Multumesc!

2 răspunsuri:
| Alexnic0702 a răspuns:

Din link-ul oferit sunt cooler-e cu 4 pini ( deci suporta alternarea vitezei lor si nu va trebui sa mearga non stop in full load) si doar sa verifici exact in carcasa cum sunt legate. De obicei ar trebui sa fie legate printr-un hub (catre SYSFAN_1 pentru a stii cand sa functioneze ventilatoarele) si cu inca un cablu sa vina de la sursa pentru alimentare deoarece nu cred ca placa de baza poate sa suporte o asemenea incarcatura electrica. Doar verifica ce este in carcasa si vezi cablul care vine din sursa si celalat care vine catre SYSFAN_1.

| Sxies explică (pentru Alexnic0702):

Tocmai ce m-am uitat iar sloturile SYSFAN_1, 2 si 3 sunt libere. Tin sa mentionez ca aceasta carcasa are un buton cu care pot doar schimba modul de iluminare, nu si viteza.