| epicquestion a întrebat:

Salut TPU
recent mi-am reinstal windows 10 pe laptop(un Lenovo idepad 100 ) si nu reusesc sa ii instalez driverul pentru ethernet connection(adica pot dar nu se intampla nimic)am descarcat si versiunea pentru 8 respectiv 7 si tot nimic, ma poate ajuta cineva? Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Drive pack te rezolva

| epicquestion explică (pentru RAY):

Mi-a instalat 20 de chestii printre care am vazut si un model realtek insa tot nimic, alt sfat?

| alexsil05 a răspuns:

Chiar astazi mi-am reinstalat tot Windows 10 Pro pe 64 si totul a decurs perfect.....Si am acelasi Laptop ca tine... dupa ce l-ai instalat, cand i-ai dat boot prima oara, nu-ti aparea cam asa "First, connect to a WI-FI to complete driver downloading". Trebuie reformatat SSD-ul si instalat iar, si dupa ce l-ai instalat a 2-a oara sa te conectezi la un router ca sa-ti instalezi driverele.

| epicquestion explică (pentru alexsil05):

Conexiunea wi fi imi merge, ethernal connection nu-mi merge si cum reformatez ssd-ul?(nu ma descurc foarte bine cu tehnologia stiu doar basic stuff )

| alexsil05 a răspuns (pentru epicquestion):

Descarca-ti Intel Update Utility si incearca sa vezi ce drivere iti trebuie....sau scrie pe Google "Realtek Ethernet Driver Windows 10" (specifica si arhitectura, de exemplu 32 sau 64 de biti).

| epicquestion explică (pentru alexsil05):

Idee e ca nu-mi gaseste nimic, am mai cautat pe net reaal tek lan driver am descarcat mai multe chestii si tot nimic sau la un moment dat mi-a aparut ceva de genul : there is no valid ip configuration si am incercat in cmd cu ipconfig release si flushdns si tot nimic