| CosminGK a întrebat:

Revin cu o intrebate legata de 3 componente de PC. Urmeaza sa-mi cumpar o placa de baza Asus z390 e gaming si un i5 9600k. Eu in pcul meu actual am o sursa de 500w reali. Intrebarea mea e daca pot pune sursa asta cu componentele alea. Intreb ca sa le... mai pe romaneste. Multumesc

Răspuns Câştigător
| CosminGK explică:

Daca e vorba de 1060, si 9600K si nu vrei sa faci OC,
O sursa de 600W Corsair (sau alt brand care se respecta ) e suficienta.
Chiar si daca ai o racire pe apa, unde mai intervine o pompa.

Nu exista wati reali si wati ireali.

Exista insa surse de la producatori fantoma, care nu scot cat e indicat pe ele - nici puterea, nici amperajul.

De aceea brandul unei surse (si mai ales OEM-ul) e foarte important.

E simplu: cumperi Sirtec, Corsair, Cooler Master, Antec, Thermaltake, Chieftec, EVGA, Cougar, Silverstone, beQuiet, Seasonic - te tine o viata probabil, daca stii sa alegi puterea potrivita in functie de consumul sistemului.

Cumperi Delux, LC-Power, Intertech, InWin, AeroCool, Kolink, Lindy, LinkWorld, Rasurbo, RealPower, Rhombutech, Sharkoon, Ultron, risti sa schimbi una pe an, si uneori - in cazuri mai rare-, te lasa fara tot PC-ul.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Doar asta am gasit https://outervision.com/power-supply-calculator in rest mult raspunsuri aiurea pe net, am cautat si pe Asus nu scria de asa ceva, acolo poti calcula daca e compatibil

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Se recomada o sursa de 650w

Load Wattage: 113 W
Recommended UPS rating: 350 VA
Recommended PSU Wattage: 163 W
Amperage (combined)
+3.3V +5V +12V
8.1 A 6.7 A 4.4 A
61 W 52 W

| CosminGK explică (pentru RAY):

Am un 1060 de 6 gb, si as vrea sa iau ceva apa sau aer, inca nu m-am decis

| RAY a răspuns (pentru CosminGK):

Vezi de sursa aia sau mai buna

| CosminGK explică (pentru CosminGK):

Multumesc tare mult

| CosminGK explică (pentru RAY):

Daca e vorba de 1060, si 9600K si nu vrei sa faci OC,
O sursa de 600W Corsair (sau alt brand care se respecta ) e suficienta.
Chiar si daca ai o racire pe apa, unde mai intervine o pompa.

Nu exista wati reali si wati ireali.

Exista insa surse de la producatori fantoma, care nu scot cat e indicat pe ele - nici puterea, nici amperajul.

De aceea brandul unei surse (si mai ales OEM-ul) e foarte important.

E simplu: cumperi Sirtec, Corsair, Cooler Master, Antec, Thermaltake, Chieftec, EVGA, Cougar, Silverstone, beQuiet, Seasonic - te tine o viata probabil, daca stii sa alegi puterea potrivita in functie de consumul sistemului.

Cumperi Delux, LC-Power, Intertech, InWin, AeroCool, Kolink, Lindy, LinkWorld, Rasurbo, RealPower, Rhombutech, Sharkoon, Ultron, risti sa schimbi una pe an, si uneori - in cazuri mai rare-, te lasa fara tot PC-ul.

| NLS a răspuns:

Ce placa video ai?
Ce fel de răcire? (aer sau apa)
Câte ventilatoare vor fi în total în sistem?
Câte HDD uri?

Oricum, chiar și cu o placa video mai slaba, un HDD si 3 ventilatoare, tot ar trebui de la 550w in sus, și un număr potrivit de amperi pe linia de 12v, in funcție de consumul plăcii video.

Iar dacă placa video e mai țeapăna, de la 600w in sus.