| anonim_4396 a întrebat:

In urma cu mai putin de 3 luni mi-am achizitionat un pc nou din magazin. De cand l-am luat si pana in prezent i-am facut 2 modificari: Am adaugat 1 cooler la hard disk si alte 4 in carcasa. Iar a 2-a modificare : El dispunea de o memorie ddr 3 1600 ADATA 2 gb iar eu i-am mai adaugat inca o memorie de 1GB de 1333 de la alta firma. Problemele au inceput in urma cu 1 saptamana cand mai orice faceam la pc memoria sarea la 85+ % si pc-ul bine inteles, mi se bloca. am incercat sa reinstalez windowsu mi se bloca la screenu de logo inainte sa porneasca instalarea. Am scos placutele de ram le-am pus in alta ordine tot degeaba. Iar dupa am lasat numai placuta de 1 gb. Ce-a adaugata de mine. Minune: Instalarea a pornit, totul a fost ok. Dupa instalarea wind l-am oprit sa adaug din nou placuta de 2 gb iar spre surprinderea mea. nu mai imi dadea semnal la monitor oricum as fi pus-o... nici singura, nici pe slotu 1 nici pe 2, nici cu placuta de 1 gb. Intrebarea mea e, inainte de asta sistemul imi vedea clar 3 gb. De ce a mers daca era stricata? si a 2-a intrebare. Cum naiba s-a stricat asa de repede si din ce cauza. Si daca mai pot sa ii fac ceva sau imi trebuie alta ca. cu 1 gb la pc nici muzica nu pot sa ascult ca ajunge la 95% memoria. Multumesc.

12 răspunsuri:
| matrix100 a răspuns:

Daca l-ai cumparat din magazin ar trebui sa ai garantie la pc si sa iti inlocuiasca placuta de memorie defecta, dar din cate stiu daca ai cumparat pc-ul ca sistem ei pun un sigiliu pe el si daca desfaci sigiliul pierzi garantia

| victorr_3274 a răspuns:

Nu trebuia sa adaugi placuta aia de 1 GB pentru ca avea alta frecventa, de 1333 MHz‎. Trebuia sa adaugi una cu aceeasi frecventa, respectiv 1600. Daca nu porneste monitorul, nu ai bagat bine placuta de RAM (trebuie sa o impingi pana la capat, pana se aude un fel de click) sau s-a ars ceva.

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru victorr_3274):

Am bagat bine placuta de ram, nu vrea sa porneasca cu ea. dar dc a mers chiar inainte sa fac windowsu. si dupa nu a mai mers?

| GeniusExtreme a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Probabil ca exact dupa ce ai facut windowsul s-a resetat ceva din bios incearca sa scoti bateria si sa o bagi la loc

| TechGuyTpu a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Scoate aia de 1333 mhz.De acum in colo daca vrei sa bagi 2 memori ram uitate sa fie acelasi mhz.Altfel amandoua va rula la cea mai joasa posibila gasita dintre cele 2.

| TonyBarbu a răspuns:

Cand ai "jonglat" cu memoriile ai scos din priza unitatea, l-ai descarcat de tensiune? Sfat pe viitor: NU MAI ACHIZITIONA PLACI DE MEMORIE DIFERITE CA PUTERE SI FREGVENTA. Este ca si cum tu ai merge cu un picior lung si unul mai scurt. Ia-ti KIT de memorii identice.

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru TonyBarbu):

Nu am scos din priza unitatea. imediat cum s-a oprit pc-ul am oprit de la sursa... dar nu mereu... am uitat 1 data sau de 2 ori sa o opresc.

| TonyBarbu a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Nu mai incerca, ai ars memoria. Cand schimbi memorii, procesor... trebuie sa "scoti" tensiunea din placa de baza...

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru TonyBarbu):

Mda... mersi.pe viitor vreau sa stiu. dupa ce opresc curentul de la sursa.trebuie sa astept ceva timp pana sa scot placutele de ram sau alte componente sau cum am oprit curentu pot sa trec la treaba?

| GeniusExtreme a răspuns:

Fi sigur odata ce ai adaugat coolerele sursa computerului a fost mai incarcata mai ales daca nu este una stralucita, incearca sa mai scoti din coolere(fiecare are 12 w) iar daca ai o sursa "proasta" de 500 de w scoate decat 300 iar orice surplus conteaza.

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru GeniusExtreme):

Salut. Sursa e de 500w. Si da, fiecare cooler consuma 12w mai putin cel de la hard care are 24 w. Am scos toate coolerele... degeaba. nu vrea sa porneasca cu memoria aia ram.