| Jason321 a întrebat:

scuzati categoria, am un scuter piaggio si motor 49.77 cmc, si nu porneste, iam dus motorul la reparat am schimbat segmentii, tot in el, iam pus bujie noua, benzina cu putin ulei pentru ungere ca e motor in 2 timpi, si tot nu porneste, vine scanteie la bujie, o uda cu benzina, in carburator intra benzina, ce poate avea? Am incercat si tras cu masina cu socul tot nu vrea. opinii? Ms anticipat.

Răspuns Câştigător
| simonsdgdfbn a răspuns:

Scoate bujia si arde-o la aragaz apoi regleaza carburatorul, inchide aerul si benzina la maxim apoi rotesti surubul de la benzina odata si surubul de la aer de 3 ori si dai la pedala pana porneste daca ai reusit anunta-ma scucces

15 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Filtrul de aer e ok? Carburatorul e curat si reglat bine?

| Jason321 explică (pentru OldSoul):

Da nu au nimic. N

u am nici o iesire astupata la filtru de aer carburatorul e luat acum 6 luni e aproape nou.

| OldSoul a răspuns (pentru Jason321):

Te descurci sa il reglezi? Posibil sa nu fie reglat bine, si oricum posibil temperaturile scazute sa fie problema.
Alimentarea functioneaza?
Testeaza in urmatorul fel, dai jos bujia, si pune cu o seringa benzina la piston, pui bujia la loc si incearca sa il pornesti, daca porneste ai probleme la alimentare.

| Jason321 explică (pentru OldSoul):

O sa incerc multumesc.

| Jason321 explică (pentru OldSoul):

Am pus benzina am incercat sa-l pornesc dar din nou, nu a pornit, cu totusi ca uda bujia, si produce scanteia sa fie pe cale electrica ceva?

| OldSoul a răspuns (pentru Jason321):

Scuterul tau are "senzori" adic picior lateral conectat la ceva cabluri?

| Jason321 explică (pentru OldSoul):

Da, am firele de la bobina(galben) iar unul rosu pentru faruri...alte fire nu mai sunt

| Jason321 explică (pentru OldSoul):

Deci am un fir galben care intra din bobina in motor, si mai am inca unul tot galben care intra in motor, are un papuc in capat, iar mufa unde intra firul galben in motor este lipita de tatal meu acum cativa ani, se cam misca aceea mufa, sa fie de la ea?

| OldSoul a răspuns (pentru Jason321):

Nu ai inteles la ce ma refeream...
Ai buton de oprit scuterul sau il opresti din contact?
Imi poti da o poza informativa de pe net cu modelul tau de scuter?

| Jason321 explică (pentru OldSoul):

Scuterul e in motor in 2 timpi nu am contact la el, si nici buton il opresc din compresie.http://www.drilldrive.com/news/piaggio-si.html

| Jason321 explică (pentru Jason321):

Acela este scuterul. Piaggio si

| OldSoul a răspuns (pentru Jason321):

Acest model este simplu si sincer nu am avut de aface cu asa ceva, vezi sa nu ai consumatori deschisi cand pornesti, nu stiu.

| Jason321 explică (pentru OldSoul):

Nu totul este oprit, oricum mersi, are ceva daca i-am pus benzina la piston, nu cred nu?

| OldSoul a răspuns (pentru Jason321):

Nu are nimic daca i-ai pus benzina la piston, asa ii puneam si eu cand aveam probleme cu pornirea.

| Jason321 explică:

Alte opinii? Tot nu porneste habar nu am ce sa ii fac.