| anonim_4396 a întrebat:

Scuze daca gresesc categoria! Ce inseamna root? Adica sa instalezi root la un telefon? Ce sa intampla? Funda cel mai bun si mai rapid raspuns!

5 răspunsuri:
| NuAmNumeLOL a răspuns:

Dar imi pot modifica memoria interna a telefonului? Si odata mi-am actualizat mesageria si play store si nu au mai mers.

| Loxodonta a răspuns:

Mai usor de inteles, root-ul este partea de sistem a telefonului sau fisierele la care nu ai acces in mod normal

| IoanaCristinica a răspuns:

Root-area este operatiunea prin care utilizatorul capata drepturi depline asupra memoriei interne a telefonului, dupa root-are utilizatorul poate face ce doreste cu sistemul de operare.

| alexgaby888 a răspuns:

Root este un termen împrumutat din sistemele de operare bazate pe Linux (dintre acestea face parte, într-o oarecare măsură, şi Androidul) şi înseamnă acces la "rădăcina" telefonului. Înseamnă că ai acces la toate măruntaiele software ale telefonului şi că, dacă doreşti, poţi modifica în el mai multe decât au vrut producătorii acestuia să poţi. În cazul Android, rooting este procesul (reversibil!) prin care utilizatorul dobândeşte acces de administrator la tot sistemul de operare al telefonului său.

Rootarea telefonului nu îţi modifică sistemul de operare într-un mod vizibil. Toate aplicaţiile, setările, contactele, mesajele şi datele rămân neschimbate. Singura diferenţă va fi că vei putea face mai multe cu telefonul tău (de exemplu, vei putea instala şi rula mai multe aplicaţii).

Poţi strica telefonul dacă îl rootezi? Răspunsul simplu, scurt şi general e: NU. Asta înseamnă că în procesul de rootare există şanse minime să strici ceva. Fiecare aplicaţie care foloseşte ulterior root pe telefonul tău necesită, însă, atenţia ta, pentru că va avea acces puternic asupra sistemului tău de operare. În majoritatea cazurilor, însă, nu se întâmplă nimic rău.

| kkeo a răspuns:

Iti da acces la tot telefonul de ex poti sa modifici fisiere din sistem sau sa modifici numele versiuni android.eu am mi-am rootat telefonul tongue