| anonim_4396 a întrebat:

Se merita sa cumpar un SSD pentru laptopul meu HP 15-g011sq? Vreau sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Butters a răspuns:

Eu nu sunt de aceeași părere. Laptopul are specs de entry level, nu e chiaaar atât de slab. Eu am pus SSD pe unități de calcul mai slabe și s-a simțit diferența față de HDD. Dacă ai unitate optică, bagă SSD-ul acolo ca să te bucuri de ambele module de stocare.

Investiția ar fi undeva la 200 de lei și ți-ar face laptopul mai rapid, asta îți garantez. Dacă ai putea adăuga încă 4gb RAM ar fi și mai bine dar din câte am văzut pe net, ai un singur slot și ăla e ocupat.

Un laptop nou mai bun decât al tău costă undeva la 1500-2000 de lei sau 1000-1500 la mâna a doua... Un SSD pare o soluție mult mai viabilă, părerea mea.

| Butters a răspuns (pentru Butters):

În cel mai rău caz, îl încerci și-l returnezi în 30 de zile dacă nu-ți convine cum merge.

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă e vorba de ăsta:
https://www.emag.ro/......D3DVWBBBM/
atunci nu merită investiția într-un SSD nou, ci în cel mai rău caz unul SH, că bănuiesc că nu-l folosești în gaming, din moment ce vrei upgrade la SSD, de la Hdd-ul ăla la 5400Rpm.

| RAY a răspuns:

E cam vechi si cpu e slabut, cumpara un laptop nou, ssd nu va face miracole

| Xenoverse a răspuns (pentru RAY):

Asa slab e laptopul meu baga mi-as sad

| RAY a răspuns (pentru Xenoverse):

Un ssd e doar un hard mai rapid, intelegi, daca ai instala windows 7 plus inca 4 gb ram si un ssd ar fi mai ok, dar cpu e slabut

| gabicoo a răspuns:

SSD -urile sunt cam scumpe.
Nu cred ca merita.
Trage de laptop cat poti( modelul asta e bun dar un pic cam vechi) si dupa ce crapa de tot cumperi altul nou cu SSD. Si inca un un sfat nu schimba brandul : HP - urile sunt cele mai bune dupa umila mea parere.