| AdrianBoss17WOLF a întrebat:

Se poate face un amplificator audio, dintr-un radio-cd de masina. Si cum? Eu nu prea am cunostintele necesare in electronica dar stiu ceva cat, de cat. Si ce scule sa folosesc?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Se poate dar in primul rand trebuie ca acel radio-cd sa aiba intrare auxiliara(de obicei notata cu "Aux")se e sub o forma de mufa Jack "mama". Apoi, unde vrei sa folosesti amplificatorul? Daca vrei in casa, ai nevoie de un alimentator/sursa de 12V si un curent(A) destul pentru a duce ampl.

Mai multe detalii si discutam. thumbs up

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Vreau sa-l folosesc in casa. Am un radio-cd de masina blaupunkt 4x45w si alimentare 12v

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Am un radio-cd blaupunkt 4x45w alimentare 12v cu intrare AUX.
Cred ca pe asta o sa-l folosesc. Nu stiu cum sa leg, firele din spate la difuzoare?

| stlucian a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Deci ai FIRE nu mufa in spate.Alimentarea (+) e pe rosu (ala cu siguranta)negru(-).
Apoi trebuie sa ai perechi de cate doua fire(verde si verde/negru, maro si maro/negru, galben si galben/negru, albastru si albastru/negru)
Fiecare din aceste perechi e iesirea unui difuzor.(4XDif.)

Daca ai mufa:

http://images8.okr.ro/......00_300.jpg

mufa maro perechi dif.

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

P.S.pot fi si gri si gri/nedru

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Deci negru si rosu sunt alimentarea. si mufa maro pe care o am si eu si merge la radio-cd. Este mufa de difuzoare?

| stlucian a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

In mufa maro trebuie sa ai perechi de culori cum am spus mai sus.Este mufa de iesire dif.
Alimentarea rosu + si negru -(minusul de la alimentare poate fi legat si de carcasa metalica, masa, CDplay-ului)

Daca nu te descurci fi mai explicit!
CE FIRE ai la CDplay-er.Toare firele(culorile)si o sa-ti spun legaturile motamo.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Dar nu as-i putea scoate partea de amplificare din el si sa ii fac eu o carcasa. Carcasa lui nu imi place. Stii... sa ii fac carcasa lui, dar nu stiu cum si care este partea de amplificare si de semnal.

| stlucian a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Pai daca vrei sa renunti la partea mecanica cu unitatea optica+afisaj frontal si toate cele se poate der ai nevoie de niste cunostinte de electronica mai aprofindate.Pe panoul frontal sunt toate comenzile chiar si cea de a trece in mod AUX.cea de care ai tu nevoie + sunt butoane be volume/balance/fader (ton inalte/joase) etc.
In plus pe placa electronica se afla si preamplificatorul de care tu ai nevoie. Daca vrei sa renunti la ceva trebuie tinut cont de intrerupatoarele interne de comutare a tensiunii:radio/CD sau AUX. ceeace e destul de complicat cred pentru tine si nu cred ca vrei sa distrugi cdplay-ul.
In plus in carcasa lui e protejat de lovituri.
Poti in schimb sa construiesti o sursa sau sa folosesti una mai veche de PC si sa le asamblezi intr-o cutie cu toate facilitatile la indemana:intrare semnal(control vol/bass/treble etc)Iesiri boxe, buton ON/Off.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Deci atunci nu mai renunt la partea de afisaji si toate cele.
Dar nu asi pute sa umblu in el (adica sa il desfac si sa ii montez transformatorul care vreau eu sa fie sursa de curent si in loc de mufa de difuzoare sa ii pun din acelea negre si rosi ca la boxe) stii tu de care mufe! Deci pot sa ii montez transformatorul in carcasa? Este un transformator de 220v-12v destul de mic ca marime ( un lucru bun, fiind ca nu ocupa mult spatiu).Si atunci sa ii las afisjul doar ca il modific cu sursa de curent si conectorii... de boxe. Ce zici se poate? happy

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Si daca ai putea sa-mi dai niste date de contact... ceva sa vb mai pe larg subiectul? happy

| stlucian a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Nu cred ca acel transformator o sa-ti ofrere destul curent (amperi)pentru CDplay-er chiar daca are stabilizatorul incorporat!
Gandeste-te ca CD-play-erul dupa cum ai spus, e de 4X45W deci cate 45 Watt pe fiecvare canal(difuzor) si la putere(volum) maxima chiar daca ai conectate doar doua canale/căi/difuzoare o sa ai nevoie de minim 2A (amperi 2000 ma)
Pentru ca sursa/transformatorul+stabilizator sa duca cele 4 difuzoare in regim normal (jumatate catre maxim)ai nevoie pentru a nu supra solicita/incalzi trafo de cel putin 2, 5-3 A.

In legatura cu mufele cred ca la astea te referi:

http://www.tehnoelectric.ro/......b8a997.jpg

in poza legaturi pentru 5 Dif.
Se pot monta astfel de mufe decupand/gaurind putin din carcasa acolo unde este loc pentru fire.

Aici pentru 2 Dif.:

http://www.audio1.ro/images/detailed/1/Conector_boxa_MF3682_4_borne-1.jpg

| stlucian a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

OK.In limita timpului disponibil putem vorbi despre acest subiect si cam tot ce tine de electronica. Uite o adresa de E-mail:

stlucian@yahoo.com

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Da,de mufe din astea ziceam eu. Zici ca trebuie un transformator mai mare ( puterea amperilor). Si pot monta mufele decupand in carcasa un locasi, pentru ele.
Dar mai am o intrebare? Am un subwoofer de 90w pe 4 ohmi pot sa-l conectez la CD-player? Ma gandesc ca nu va merge fiind ca CD-playerul are 4x45w si subwoofer-ul are 90 w? va merge?

| stlucian a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Sigur! Cu cat mai mare e puterea dif. in cazul tau subwoofer e mai bine. Dispar distorsiunile cauzate de o putere de iesire egala cu cea a dif.E chiar recomandat ca dif/boxele sa fie cu cel putin 10W mai mari decat puterea de iesire din ampl.
In felul aceste protejezi dif.
Cum ar fi sa pui dif da 25W si sa dai la maxim 40W big grin
Ar sari membrana nu?

Dat fiind ca majoritatea CDplay-urile au iesirea pe o impedanta de 4ohmi, subwoofer de 90w pe 4 ohmi e OK.Chiar daca ar fi si pe 8 ohmi amplificatorul nu ar avea de suferit.
In sistemele audio trebuie tinut cont atat de puterea de iesire cat si de impedanta interioara la care a fost proiectat amplificatorul. Cele doua impedante trebuie sa fie aproximativ egale daca nu chiar egale pentru o auditie optima fara distorsiuni.

Tu esti Sorin?

| stlucian a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Curentul se masoara in amperi (A) sau derivate, miliamperi(ma)
Tensiunea in volti (V)...
Puterea in Watt(waţi)...
"puterea amperilor"?!? zgaraie urechile big grin

Sa fiu mai clar:ai nevoie de un trafo de 12V/3A(12V/3000mA)

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Da sunt Sorin! daii accept

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru AdrianBoss17WOLF):

Si de unde as putea face rost de un transformator de 12v 3A?
Cel care il am eu nu mai merge! Lam ars (din greseala) sad.
Deci subwoofer-ul va merge OK?

| stlucian a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Am dat ieri.Mai ai nelamuriri? Sunt vazut offline pe yahoo dar nu asta e important.Scrie-mi si-ti raspund, si apropo, cum sa-ti zic Sorin sau Adrian?

| stlucian a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Nu trebuie sa fie neaparat de 12V.Dar vb. pe mes.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Cum vrei tu! Ori Sorin ori adrian. Dar eu cum sa iti zic?

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru AdrianBoss17WOLF):

Intra pe mess. sa vorbim!

24 răspunsuri:
| AdrianBoss17WOLF explică:

Dar cum sa leg firele din spatele radio-cd-ului la difuzoare. Este un blaupunkt 4x45w cu intrare AUX si alimentare 12v

| einsteinchen a răspuns:

Radio-ul de masina are inglobat in el o parte de amplificare insa este suficienta pentru niste difuzoare normale.
Daca tu vrei ceva peste asta, atunci iti trebuie un amplificator separat cu care sa ridici semnalul din radio pana la cat poate acesta.

Succes!