| Kwik66 a întrebat:

Spuneti si mie niste programe de editat videoclipuri dar nu Sony vegas pentru ca videoclipul randat cu el are marimea mult prea mare! Fundaa

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai ajusteaza setrile de randare, marime in mbps average si maxim si o sa iasa cum vrei.

| Kwik66 explică (pentru sltlp):

Mai explicit cum sa fac asta?

| sltlp a răspuns (pentru Kwik66):

De sus, tools-render to new track
De aici alegi main concept avc/acc, ala cu mp4 la final. De aici probabil ai sa vrei 1080p, deci ai sa alegi internet 1080p sau internet 720p cum vrei. Dai pe customize template. Si cum se deschide default, la video mai dupa mijloc sa zic asa in fereastra aparuta, ai o bifa pe variable bitrate. Si ai acolo maximum (bps) si average(bps). Cu cat reduci variabilele alea mai mult, cu atat o sa ocupe si mai putin spatiu varianta finala, dar o sa scala si din pct de vedere calitativ. Incearca pe rand la ceva scurt gen 1 minut(un film) sa randezi cu diferite setari de bps mai mici si poate ai sa observi diferentele de care spun.

| Ana9999 a răspuns:

Programe de editat mai calitative ar fi Adobe Premiere sau Adobe After Effects, insa din ce am vazut si la acelea are o marime destul de mare. Poti incerca sa schimbi calitatea video-ului, adica la inceput cand creezi un proiect nou, alegi sa nu fie full hd, ci standard. De asemenea, poti alege formatul mp4. In general in magazinul Chrome sunt cateva alte programe de editare, daca esti amator. https://chrome.google.com/......mgjnmnmnnb
https://chrome.google.com/......cjabdklnlk

| Kwik66 explică (pentru Ana9999):

Din cele de la chrome, pe care mi-l recomanzi?

| Ana9999 a răspuns:

Eu tin minte ca primul era mai util pe vremea pe când îl foloseam, însă mă gândesc ca li s-a mai adăugat cate ceva intre timp. Ambele programe merg in browser si nu e nevoie sa le instalezi pe pc. Poti incerca primul program, iar daca nu iti place, îl testezi pe al doilea sau mai cauti si altele in acel magazin.

| Ana9999 a răspuns:

Problema cu programele gratuite e ca nu ai atatea functionalitati cate iti ofera unul ca Sony Vegas, însă doar pentru a tăia un video sau a adauga sunet, bănuiesc ca e de ajuns.