| Ciprian_Jurchela_1986 a întrebat:

Stabilizarea video la telefon ajuta la? Ca eu dacă o activez zici am parkinson and filmez! Dezactivat filmează mai bine! Nu înțeleg!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Stabilizarea aia e gândită pentru a reuși să faceți poze clare (fără „tremurături") în condiții de iluminare slabă. Aceasta e obținută prin încercarea aparatului foto de compensare a mișcării mâinii prin mișcarea senzorului de imagine sau a lentilelor obiectivului. Sau o combinație a celor două. Evident, în cazul filmării, când mâna se mișcă oricum după subiect (și nu numai), menținerea „fixă" a unui cadru timp de câteva secunde (cât poate compensa maximum acel sistem) va produce o filmare „sacadată".
Sunt sigur că pe undeva prin manualul de utilizare al aparatului scrie că această facilitate NU e utilă la filmare.