| ksuper31 a întrebat:

Stick-ul meu a fost infectat cu virusul Recycler.Cum pot scapa de el?
Am incercat sa il formatez,am sters fisierele lui din System32, dar dupa ce sterg screen save-urile se activeaza iar...
Funda, bineinteles!

11 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Foloseste USB Immunizer de la Bitdefender!
http://labs.bitdefender.com/projects/usb-immunizer/overview/

Vezi sa nu ai si pc-ul infectat!

| ksuper31 explică (pentru neluL):

Prea tarziu...A intrat in tot, muzica, jocuri, system32, tot.Acum vreau sa curat stick-ul ca sa-l bootez, sa dau format la pc.

| neluL a răspuns (pentru ksuper31):

Inainte de instalare fa un CD bootabil cu Kaspersky Rescue Disk 10 de aici http://support.kaspersky.com/4162 Apoi il pui sa scaneze, avantajul este ca el ruleaza Gentoo Linux si nu foloseste sistemul de operare din pc.Si apoi instalezi linistit sistemul de operare. E posibil sa ai probleme la instalare datorita virusului. Orice introduci in PC se infecteaza inclusiv sistemul de operare pe care vrei sa-l arzi pe usb.

| K0sti a răspuns (pentru neluL):

happy "dupa terminare arunci acel CD pentru ca toti virusii se afla pe el"...asta e tare, nu am mai auzit-o pana acum! Cum ajung virusii pe CD? Cine ii scrie? happy

| neluL a răspuns (pentru K0sti):

Mda am gresit eu in exprimare! Eram cu gandul la partitii si la usb-ul virusat...so fine! O sa corectez, ideea este tot acolo. a iesit altceva happy

| K0sti a răspuns (pentru neluL):

Ma si miram sa faci o asemenea afirmatie! happy

| neluL a răspuns (pentru K0sti):

In timp ce-i dadeam un laptop unui client tocmai ii spuneam sa arunce acel CD cu un sistem de operare virusat.Am ramas conectat la el... oricum happy

| K0sti a răspuns (pentru neluL):

laughing

| ksuper31 explică (pentru neluL):

Deci daca bag un CD cu muzica si bag muzica in PC, CD-ul nu v-a pati nimic, nu?
P.S: Multumesc mult pentru raspunsuri, o sa incerc sa dau format in urmatoarele zile pentru ca inca am nevoie de niste documente din el...

| neluL a răspuns (pentru ksuper31):

Nu! CD-ul nu pateste nimic.

| 2Low a răspuns:

Http://en.kioskea.net/download/download-11613-autorun-exterminator

1.Il instalezi
2.Il deschizi
3.Introduci Stick-ul

O sa iti stearga un fisier autorun.inf
Mai departe: Start-Run-Command Prompt si scrii:

attrib -h -r -s /s /d x:\*.*

Atentie: In loc de x pui cu ce litera e notat stick-ul tau(cum e Local Disk C sau D) Stick-ul poate fi E, F.Asta vezi My Computer.Pui cu litera mica. Executi comanda si astepti.
Recomandat sa faci apoi o scanare cu Avast sau Kaspersky.

O zi buna.