| Thunder182 a întrebat:

Stie cineva ce semnifica ledul rosu in momentul in care încarc laptopul?
Tin sa mentionez ca înainte era alb

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De obicei, acel led indica faptul ca bateria laptopului este aproape descarcata si in momentul in care il conectezi la curent, aceasta se incarca. Inainte era alb pentru ca laptopul avea bateria incarcata. Cand o sa treaca de un anumit prag, o sa se faca din rosu in alb.

O utilizare: sa zicem ca nu vrei sa aprinzi laptopul, te grabesti sa pleci undeva si nu stii cata baterie are. Il bagi la incarcat, daca este alb inseamna ca are baterie. Daca este rosu, inseamna ca are bateria aproape descarcata si se incarca, iar cand se face alb, poti sa il deconectezi. happy

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Eu zic ca rosul iti spune ca bateria nu mai are destula energie pentru a sustine sistemul. Asta ori semnaleaza o defectiune destul de majora.

| ywar a răspuns:

S-ar putea sa fie nevoie sa inlocuiesti bateria, de fapt celulele acelea. Daca si clipeste ceva nu e ok, cu siguranta.