| Ion1231 a întrebat:

Salut TPU, stie cineva cum se porneste imprimanta HP deskjet 3920? Eu am primit-o de la cineva si nu stiu sa o folosesc. Stie cineva cum se utilizeaza?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Imprimanta are drivere (programe) care trebuie instalate in Windows, pentru a comunica cu calculatorul sau laptopul.
Langa tava in care se pun foile, pe partea stanga (cum stai fata in fata cu ea) ai un buton de pornire/oprire, care trebuie apasat (ledul se face verde).
Daca imprimanta nu e folosita de multa vreme, probabil cartusele sale sunt uscate si nu pot lasa urme pe hartie.
Daca totusi e functionala, te poti folosi de ea la nevoie.
Comenzile de printare pe foaie se dau din calculator/laptop, dupa ce sunt instalate programele compatibile cu sistemul tau de operare.

| Ion1231 explică (pentru dannyel86):

Salut, am revinit cu un update ledul verde e intermitent si calculatorul o vede doar ca offline, am cautat manualul si nu apare aceasta `eroare`

| dannyel86 a răspuns (pentru Ion1231):

Pagina 62 din manualul dat de @codrinmaestruldumelor.
Daca ledul verde e intermitent, trebuie sa verifici urmatoarele aspecte:
- capacul imprimantei sa fie bine inchis;
- sa ai foi albe puse in tavita imprimantei;
- probleme cu cartusele (de contact, de aliniere, de curatare)
(in acest din urma caz, cartusele trebuie scoase si verificate contactele de pe ele, cat si din imprimanta, sa fie curate). Tamponeaza capul de scriere de pe fiecare cartus pe un servetel uscat si observa daca lasa urme.
Citeste manualul si vezi cum se scot si se pun inapoi cartusele in imprimanta. Daca ele sunt vechi (depasite), nu e exclus ca imprimanta sa ceara cartuse noi (perfect functionale).
Daca nu te descurci, e bine sa apelezi la o persoana care are cunostinte IT sau chiar sa o duci pentru verificare intr-un service.
(am primit si eu o imprimanta HP - mai veche decat a ta -, dar nu am reusit s-o fac sa functioneze - uzura si timpul de repaus indelungat au adus-o in stare de nefunctionare).

5 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Trebuie instalate driverele de pe site-ul producatorului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie neapărat să aibă un buton de pornire, de obicei acela care arată ca un O cu un I in mijloc. Uită-te la laptop sau unitatea PC, sigur recunoști simbolul, trebuie să fie și pe imprimantă.

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Https://www.directutor.com/content/user-manual-hp-hp-deskjet-3920-0
Aici ai manualul, bagi in translate daca nu stii engleza. Pornirea ei e la pagina 6.