| pinguinuronaldo a întrebat:

Salut, TPU! Stiti cum as putea pune o placa video externa la laptopul Lenovo Thinkpad x220? Ce imi trebuie pentru a o monta? Care este bugetul? Funda

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1) se poate doar asa:

https://www.youtube.com/watch?v=WcvmvZNBCD4

https://www.youtube.com/watch?v=GDyL2tPyXFA

https://www.youtube.com/watch?v=uq2j7DpuBDo

, si ai nevoie de acel adaptor (Riser), ce costa aproximativ 30-40 de dolari plus taxe postale, si are doar 8 canale (am cautat personal cu 16 si nu am gasit).
Placile video lucreaza de regula folosind 16 canale (PCIex x16). Cu alte cuvinte, nu va lucra la potential maxim.

2) exista si varianta sa cumperi un eGPU, adica o carcasa (cutie) externa pe care o conectezi la laptop prin mufa USB Type-C (are si alimentare separata la priza), si in care introduci o placa video.
Doar acea cutie poate sa coste 300 euro, iar la mana a doua, nu am vazut sub 200 euro, pentru ca cine le cumpara, de obicei le pastreaza.

https://www.razer.com/de-de/search/core%20x

Tu nu ai mufa USB Type-C oricum, asa ca ma indoiesc ca merge cu adaptor (USB Type A la USB Type-C)

3) Procesorul tau e probabil slab, si nu ai specificat nici cat RAM ai...
deci nu ajuta sa pui cine stie ce placa video, caci procesorul va fi gatuit de ea (bottleneck-ul va fi mare chiar si cu o GTX 1060 de 6GB).

Pana nu cunosc celelalte piese (procesor, RAM), pot aproxima doar, ca o GTX 760 ar face casa binevenita cu laptopul, si i-ar creste performantele.

| pinguinuronaldo explică (pentru NLS):

In general vreau sa pun o placa video externa, deoarece Intel HD graphics 3000 nu e compatibilă cu directx 11. E o idee buna?

| pinguinuronaldo explică (pentru NLS):

Ai vreo idee de placa video mai ieftina si care sa suporte directx 11?

| pinguinuronaldo explică (pentru NLS):

Sau stii cumva daca se poate schimba placa video la acest laptop? (Il duc la service daca e)

| NLS a răspuns (pentru pinguinuronaldo):

Nu se poate schimba.
Posibil sa se fi putut, daca ar fi fost dedicata, de la nVidia, (sau AMD),
si in acel caz, tot cu o placa din respectiva serie, nu din alta generatie, si NU mult mai puternica (pentru ca nu suporta racirea).
Deci nu ai fi castigat mare lucru.
Dar fiind de la Intel, nu ai cu ce sa o schimbi, ca doar Intel HD 3xxx exista pentru respectiva serie de procesoare.
Nu o poti schimba, in primul rand pentru ca e lipita de placa de baza, prin contacte (pini).
Doar placile dedicate se pot schimba, si la fel cum ziceam, doar cu placi dedicate de laptop din acelasi an, aceeasi generatie.
Pentru ca: nu ar rezista racirea laptopului sa pui intr-un laptop din 2012 o placa din 2016-2017.
Si pentru ca are cu totul alta forma (forma componentelor de laptop nu e standardizata, ca sa se poata obtine forme cat mai compacte).

Placi ce suporta DX11:
nVidia GTS 450
GTX 460
GTX 470
GTX 550
GTX 560
GTX 650
GTX 650Ti
GTX 660
GTX 660Ti
GTX 750Ti

Recomand sa nu te incurci cu Seria 4xx, e prea veche, prea slaba, consuma prea mult raportat la cata performanta ofera.
Eu i-am luat tatalui meu un GTX650, cu 120 RON acum cativa ani, de care e foarte multumit.
Nu stiu cu cat i-a crescut pretul acum, de cand cu nebunia cu minatul.

PS:
si mai exact ce joc cu DX11 ai vrea sa joci?

Ce procesor ai
(modelul exact, exemplu: Intel i5 2400... )
si cat RAM?

| pinguinuronaldo explică (pentru NLS):

Pai cum ar fi Halo Mcc, Fortnite si restul care nu suporta dx 10.1.
Am i5-2540 ( cu frecventa turbo 3.2 ghz )
am 4 gb ram si am un slot liber ( am desfacut laptop-ul si m-am uitat)

| NLS a răspuns (pentru pinguinuronaldo):

Vezi la ce pret ai gasi un GTX 660.
Preferabil cu 2 GB memorie video.

Mai cauta si o placa de ram cu specificatii identice.
Trebuie sa aiba aceeasi capacitate, aceeasi frecventa (cat scrie pe placa, nu conteaza daca ea lucreaza in laptop la o frecventa mai mica) si aceeasi latenta.

| pinguinuronaldo explică (pentru NLS):

Ma gandeam sa pun una de 8. Este cumva vreo problema?

| NLS a răspuns (pentru pinguinuronaldo):

Punand una de 8:
1) vei pierde cel putin 25-30% din viteza memoriei, pentru ca vei pierde functionarea in Dual Channel.
2) nu ai ce face sub nici o forma cu 12GB RAM impreuna cu acel procesor.
Gandeste-te ca joci in rezolutie FullHD cel mult (laptopul posibil sa nu aiba nici macar FullHD din cate am vazut).
8GB sunt arhisuficienti.
RAMul placii video e mai important, si ar fi bine sa fie (de) 2GB.
GTX 660 are varianta de 2GB, daca nu ma insel, si GTX 650 la fel.

| pinguinuronaldo explică (pentru NLS):

O, ok

| pinguinuronaldo explică (pentru NLS):

Am gasit-o pe aceasta : https://m.olx.ro/d/oferta/vand-placa-video-gtx-650ti-IDfhued.html Merita pretul? E teapa?

| NLS a răspuns (pentru pinguinuronaldo):

Din ce oras esti? Sau langa ce oras locuiesti?
Decat sa dai 200 pe o placa cu 1 GB cu care nu o sa faci nimic, mai bine mai strangi 100, si la 300, gasesti atat GTX650 cat si GTX 660, ambele cu 2GB.
Prima in Sintesti, iar GTX 660 in Bucuresti.
O poti folosi intr-un PC la nevoie, nu pierzi nimic.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Cat de serioase sunt anunturile nu pot sti.
Eu am luat gtx650 din Constanta, si a fost ok.
Din Cluj am luat o sursa, la fel, foarte ok.
Din Iasi un monitor pentru un nepotel, merge inca.
Am luat teapa doar cu un mouse, scria ca e folosit, dar era varza.

| pinguinuronaldo explică (pentru NLS):

Sunt din Bucuresti. Si in anunt (in descriere) scrie ca o lasa la 120

| pinguinuronaldo explică (pentru NLS):

Nu prea sunt dispus sa dau mai mult de 400-500 de lei pe toata aceasta treaba. De aceea ma gandeam sa iau o placa video cat de cat ok. Si acel docking station sau ce este el + cablurile necesare

16 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=0ovihMPo-q8
la asta link-urile cu produse, merg
iar spre deosebire de Linus, in loc sa aiba cablu' lu' Peste care ori nu merge ori e super scump, are un cablu foarte scurt care rezolva problema