| Bascau_Lucian_1969 a întrebat:

Stiu ca este o intrebare mai proasta, dar cum pot sa am mai multe partitii? Vreau sa-mi cumpar un laptop, cum pot sa stiu daca acel laptop are mai multe partitii?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cel mai probabil are 1... sau 2.

Il formatezi, in etapa de instalare a sistemului de operare, si creezi CATE PARTITII DORESTI.*

* Pot fi create maxim 4 partitii primare pe disk, daca ai setat standardul MBR (daca e mai vechi laptopul si nu are UEFI)
sau
maxim 128 partitii pe disk daca folosesti GPT (daca are UEFI).

| NLS a răspuns (pentru NLS):

(Totusi, nu cunosc pe nimeni care sa fi impartit un disc in mai mult de 2-3 partitii.)

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Partitiile ti le face cel care iti instaleaza programul de operare.