| chirilianunorris a întrebat:

Sunt clasa a VIII-a si la fel ca alti adolescenti, ma confrunt cu întrebarea: La ce liceu sa merg? Eu sunt foarte pasionat de filmare si editare video. Eu m-am gandit la mate-info, dar nu stiu daca este un profil potrivit. Ma puteti ajuta sa imi aleg corect profilul si imi puteti spune ce joburi sunt in editare video? Merci!

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

La informatica inveti sa programezi nu sa filmezi/editezi. Tu esti mai degraba in zona de arta cu ce vrei sa faci. Nu stiu ce liceu o fi bun dar la facultate ce vrei tu se gaseste la UNATC (si nu la Automatica in Politehnica sau Informatica in Universitate sau Informatica Economica in ASE):

http://unatc.ro/admitere/licenta_F.php

Joburi? Din nou, nu e domeniul meu insa de la a face montaje de stiri la o televiziune sau a filma nunti si botezuri cu editarile ulterioare de rigoare si pana la a filma/edita videoclipuri, reclame sau un film artistic (ca simplu cameraman sau poate si ceva regizor, cine stie) cred ca optiunile sunt multe - inclusiv intr-o firma de jocuri video, poate - pe zona de editare. Din nou, nu sunt pe domeniul meu asa ca nu lua 100% de bun ce zic, ia doar ca idee si verifica.

| chirilianunorris explică (pentru flixbuster):

Multumesc mult!

| chirilianunorris explică (pentru flixbuster):

Oricum, mi-ar placea si programator

| flixbuster a răspuns (pentru chirilianunorris):

In acest caz este evident ca alegerea unui profil de informatica la liceu este cea mai buna alegere. Multa bafta, orice te decizi sa faci in viata!

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Mate-info ar fi cel mai potrivit profil.