| Stefan_Dragos_1997 a întrebat:

Sunt clientul unor furnizori de servici de internet (UPC)!
Eu am ip static!
*Am si router ( primul cap de la cablul de internet intra in router, iar celalalt cablu intra in unitate)
Intrebarea mea este : Cum pot sa am ip dynamic si sa renunt la ip static?
P.S.: Rog raspunsuri serioase!

Cel ce ma va ajuta cu nelamurirea mea, va primi funda 100%
Multumesc Anticipat!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti sigur ca nu ai ip dinamic? UPC nu cred ca da ip uri statice decat contra cost. Oricum un telefon la ei si poti sa ceri ip dinamic

8 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Nu mai folosesti router-ul.

| suntserios a răspuns (pentru Sn4k3):

Si cu ce il ajuta daca nu mai foloseste router ul?

| Sn4k3 a răspuns (pentru suntserios):

Cu router-ul ai ip static, daca il scoti si folosesti internetul prin cablu il ai dinamic ( cel putin asa era la mine).

| suntserios a răspuns (pentru Sn4k3):

Eee hai. Ip extern static sau dinamic e dat de de providerul de internet nu de router.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Furnizorul de internet iti da ip static. Tu nu ai cum sa iesi pe ip dinamic, indiferent de categoria routerului.

Pt ca tu pe net esti vazut ca ip-ul providerului respectiv.

Pt browsare, ca sa fii vazit cu alt ip, exista o chestie numita proxy.

Tu te conectezi la aceste proxy-uri si ele se conecteaza la adresa la care ai fi dorit initial. Astfel serverul te va vedea ca avand ip-ul proxyului.

Nu prea o sa gasesti servere proxy free pe net pentru ca de regula sunt folosite pentru spamuire din greu.

| Stefan_Dragos_1997 explică:

Eu sunt dispus sa si platesc pentru ip dynamic!
Mi-e frica sa folosesc diverse programe ca ma umplu de virusi sad
FAC ORICE PENTRU IP DYNAMIC, stiu care sunt avantajele si dezavantajele ip-ului dynamic!
Mai astept raspunsuri! Ma tin de cuvant ca dau funda!

| suntserios a răspuns (pentru Stefan_Dragos_1997):

Nu stiu ce alte raspunsuri sa mai astepti. Te asiguri ca intr-adevar e ip static si daca da contactezi pe cei de la UPC si numai ei iti spun daca se poate si ce trebuie sa faci pentru IP dinamic

| Cimbru_Cosmin-Andrei_2002 a răspuns:

Trebuie sa folosesti un programel dar ai grija ce hack-uri descarcibig grin