| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intro dilema totala si as vrea sugestile voastre daca se poate :)

as vrea sa trimit internet de-la mine la cineva acasa. prin wireless daca se poate

Am cautat pe eMAG si am vazut ca exista o antena care trimite pe raza de 1000 de metri 10 MB
Si de aceea as vrea sa cumpar de pe eMAG un modem wireless sau cum se numeste si o antena externa ca-sa trimit daca se poate la o distanta de 500 de metri.

Insa problema cea mare e ca, eu am un modem de-la romtelecom se numeste
HUAWEI smartAX MT882 si as vrea ca sa trag cablu de lan de-la modem la routerul wireless si de-la router sa il bag la calcu meu si sa pun si antena la router ca-sa trimit semnalu la prietenu insa nu sunt sigur daca ar functiona treaba asta, daca o cumpar degeaba si nu merge atunci am dat banii degeaba pe chestile accea

Va multumesc anticipat :)
Scuze daca am ales categoria gresita. ma grabesc ca trebuie sa plec undeva urgent.

Aici e routerul wireless de-pe emga :

http://www.emag.ro/......EB5V7BBBM/

Si aici antena:

http://www.emag.ro/......EQL3TBBBM/

Răspuns Câştigător
| supermamici a răspuns:

Nu cred ca va putea duce 500m, pana la urma gandeste-te ca specificatiile date de producator sunt facute in conditii optime, nu tu pereti, alte retele si interferente.
Si acum gandeste-te daca routerele si antenele sub 100 de lei ar face asa o treaba, atunci de ce ar mai fi pe piata antene mai performante, precum aceasta? http://bit.ly/Antena-Wireless-TP Mai degraba ai dat net prin stick usb de la rds...