| anonim_4396 a întrebat:

.. tatal meu nu vrea sa isi iroseasca 10 secunde pentru a mai stinge corect pc-ul asa ca apasa pe butonul de la intrerupator si se stinge automat de curand imi apare cand se deschide pc-ul ca tb sa verifice si sa repare dick C dar poti da skip si totul merge perfect eu voiam sa imi schimb windowsul dar acum nu stiu daca ar putea afecta chesta cu reparatul dureaza ff mult pana verifica si toate cele + ca s-ar putea sa ia si celelalte partitii la verificat voi ce ziceti/

4 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

Daca apasa pe intrerupatorul de curent atunci e nasol pentru ca in memorie exista tot felul de informatii care nu sunt inca scrise pe disc. Cand il stingi brusc informatiile alea dispar, sau mai rau... opresti discul in timp ce scrie ceva.

Explica-i ca e ca si cum ar scoate caseta din casetofon in timp ce e capul pe banda. Asa va intelege.

| GdX a răspuns:

Spune-i tatalui tau ca risca sa strice calculatorul daca il mai stinge asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa-ti backup la tot ce ai pe el si nu-l mai lasa sa ti-l foloseasca/i-ati PC separat. Daca la fiecare pornire face asa, e semn ca hardul iti e pe duca. Cum a zis si Doja, nu e bine sa-l intrerupi cand scrie fisiere. Una pierzi date, a doua se strica hardul.

| AlecuAlex a răspuns:

Ati raspuns si voi...