| DVBtz a întrebat:

Tocmai am intrat pe omegle (site-ul in care vorbesti cu necunoscuti) si am vazut la camera pe cineva cu o masca.
Am incercat sa vorbesc cu el, si el dupa aceea mi-a scris pe chat toate datele mele de la router adica ip-ul, locatia mea, si mai multe chestii. Intrebarea mea este ce poate face cu aceste date, si ce pot sa fac sa nu faca ceva rau. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| hp8510p a răspuns:

Nu poate sa ia lucruri de pe net folosind ip-ul tau. Orice lucru de pe internet se plateste cu cardul

20 răspunsuri:
| Naяutσ a răspuns:

De unde le-a aflat? straight face

| DVBtz explică (pentru Naяutσ):

Habar nu am
Pur si simplu le-a trimis
Erau toate corecte

| Naяutσ a răspuns (pentru DVBtz):

Mai bine nu intra pe omegle, sunt tot felul de ciudatii.
Si nu l-ai intrebat de unde le stie?

| DVBtz explică (pentru Naяutσ):

Nu ca am iesit dupa ce le-a dat. Cred ca era vreun hacker.

| AgathaRo a răspuns:

Asta e buna, ce sa iti faca isi scoate un credit ipotecar girand cu casa ta? Sa fim seriosi.

| Kriss96 a răspuns:

Nu mai intra pe astfel de site-uri. Sunt periculoase. Dacă ai ip dinamic scoţi routerul din priză şi îl bagi la loc. O să ai ip nou. Dacă ai ip static mai bine schimbă routerul. Cu locaţia nu prea are ce face. Că la locaţie nu scrie exact blocul sau casa unde stai. Adică ştie numai zona. Dar cred că a vrut să te sperie. Dacă ai nelămuriri sau îţi e frică sună la poliţie şi întreabă ce ţi se poate întâmpla şi cum să reacţionezi în caz de ceva. Dacă eşti singurā acasă poţi dormi la o prietenă în noaptea asta. Dacă mai eşti cu cineva nu îţi face atât de multe griji. Dar cel mai bine dă telefon la poliţie şi o să-ţi zică ce e de făcut. Având în vedere că are nişte date despre tine ar trebui să schimbi tot.

| DVBtz explică (pentru Kriss96):

Eu ma gandeam ca imi poate folosi routerul de la distanta, adica sa descarce lucruri pe bani si sa platesc eu.

| DVBtz explică (pentru hp8510p):

E bine atunci. Am mai citit pe net ca poate incerca sa sparga parola la vreo banca si sa foloseasca ip-ul meu, desi nu prea cred

| AgathaRo a răspuns (pentru DVBtz):

rolling on the floor mai am putin si cad de pe scaun.

| DVBtz explică (pentru AgathaRo):

De ce? Daca eram atotstiutor nu mai trimiteam intrebarea asta. Nu prea ma pricep la din astea si pur si simplu am intrebat. Oricum, multumesc pentru raspunsuri

| hp8510p a răspuns (pentru DVBtz):

Nu poate sa ia lucruri de pe net folosind ip-ul tau. Orice lucru de pe internet se plateste cu cardul

| comsacodrut a răspuns:

Nu poate sa-ti faca ceva rau

| DavidOsam a răspuns:

Poate doar sa te sperie.

| DVBtz explică (pentru DavidOsam):

Nu stiu. La asta m-am gandit si eu

| DavidOsam a răspuns (pentru DVBtz):

Eu ti-am zis ca singurul lucru ca ti-l poate face e sa te sperie.
Ce a facut el nu e nimic nou. Sunt programe cu care poti afla adresa ip a cuiva, iar daca stii adresa ip, stii localitatea si cateva date despre furnizorul de internet.
Cauta pe google "search ip", baga un ip si ai sa vezi ca-ti da cateva date despre acel ip. Nimic nou, nimic periculos.

| DVBtz explică (pentru DavidOsam):

Multumesc pentru raspuns. Am inteles acum

| Kamwiiiiiiiii a răspuns:

Si eu tot asa am patit tot seara asta straight face...

| DVBtz explică (pentru Kamwiiiiiiiii):

Si ti s-a intamplat ceva pana acum? Ca mie mi-a cazut netul.

| Tbx_IuLy_1999 a răspuns:

Heeyy... Vreau si eu sa aflu ce dracu sa scriu pe Omegle la :,, Opțional: Tastați interesele! "

| Byby_Alexandru_1993 a răspuns:

Sall