| MihaelaDart a întrebat:

Tocmai ce mi-am achizionat un laptop si are Windows 10 in limba germana (sunt in Germania). Am o oarecare sansa sa il schimb in lb. engleza ori romana din setari? Si cum, asta daca merge? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca ai varianta Windows 10 Home Single Language edition, nu se poate.
Daca ai varianta Pro sau varianta Home "multi-language", merge schimbata astfel:
intri la Einstellungen (Settings) -
Zeit unde Sprache -
Region unde Sprache -
Sprache hinzufügen (acel +)
-
English sau Romana

Dupa ce se descarca, poti alege in caseta Sprachen noua limba dorita.
Restart Windows sau LogOff, si cand intri din nou apare noua interfata.

| MihaelaDart explică (pentru NLS):

Am reusit. Facusem inainte schimbarea limbii, desi dupa restart nu mi se intamplase nimic, asa ca din link-ul lasat de membrul anterior spre Youtube, pasul era sa instalez si pack-ul in limba romana si abia apoi restartul. Oricum iti multumesc pentru ca ti-ai rapit din timpul tau!

| flixbuster a răspuns:

Da, trebuie instalata limba dorita. Eventual rogi pe cineva care stie germana sa te ajute in prima faza pana instalezi noua limba.

| MihaelaDart explică (pentru flixbuster):

Germana o inteleg cat de cat, dar nu-mi place sa o vad si pe laptop, fac alergie de la atata germana. Ca fapt divers iti spun, ca sa rog pe cineva, totul se face contra-cost aici, nimeni nu-ti face moca. Oricum am reusit sa schimb in romana.