| The4Ever a întrebat:

Trebuie obligatoriu sa ai o facultate pentru a te angaja ca web designer?
De ce intreb? Deoarece m-am inscris la un liceu pe profil mate-info crezand ca este bun pentru acest domeniu(se face HTML si C++ la acest liceu).

Răspuns Câştigător
| baf a răspuns:

Nu ..nu trebuie sa faci o facultate..si eu sunt la mate info si mai vin uneori studenti de la poli sa isi promoveze facultatea.tin minte ca ne-au spus foarte clar ca nu are rost sa facem o facultate ca sa devenim designer web.din facultate iesi programator ....probabil o sa faci la tic si site-uri.dar asta e o chestie de pasiune ..trebuie sa iti placa ..si inveti din mers.sau poti sa inveti de la altcineva.dar clar trebuie sa fii dispus sa faci asta si sa ai anumite inclinatii:*

| The4Ever explică (pentru baf):

Eu consider si nu consinder, chiar simt ca am inclinatie spre web design.
Oricum, web design-ul l-am invatat si inca il invat singur, doar ca nu as vrea sa ma intalnesc la sfarsit la o firma si sa ma intrebe, pai de ce ai facut facultatea de mate-info si nu aia de arte.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

| baf a răspuns (pentru The4Ever):

Ce clasa esti? sa inteleg ca tu iti doresti o facultate, nu? ce facultate iti doresti?
si, da. este bine sa ai o facultate facuta si e bine ca facultatea respectiva sa se plieze pe ceea ce ti doresti tu, insa zic ca nu are rost sa faci politehnica, unde faci multa fizica si info (programare) pentru a deveni web-designer.sunt multi care se ocupa de site-uri, sa le administreze si chestii de genul, inca din liceu.ti-am zis :important este sa te desurci sa stii ce faci si sa iti placa. daca tu descoperi asta e foarte bine.eu sunt fata si sunt la mate-info.am ajuns aici pentru ca imi placea mult matematica,informatica nici nu stiam ce implica.iar apoi mi-a fost greu pentru ca nu stiam info, dar am invatat si acum o inteleg, e logica, nu pot spune ca imi place, insa nici nu imi displace.in schimb am descoperit ca matematica era diferita.de fapt nu era, am avut un prof naspa si nu prea mi-am mai invatat. oricum acum recuperez, insa nu stiu ce facultate o sa fac.e greu sa iau o decizie.asta spun, macar tu stii ce iti placehappy. succes!

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Liceul este bun dar trebuie completat cu o facultate de specialitate.

| Miree a răspuns:

Nu este neapărat să faci o facultate pentru a profesa ca şi web designer! Dacă îţi place ceea ce faci şi pui suflet, eşti pe drumul cel bun!