| blablabla2000 a întrebat:

Un pc are 4gb RAM. Tip kit : single channel.
Daca vreau sa-i mai adaug alta memorie ram trebuie sa-i scot pe acea single channel si sa-i pun alta? Ca am vazut ca nu se gasesc cu single channel doar cu dual sau triple...
Ca am inteles ca nu e bine sa pun una de exepmlu dual channel peste una single channel? Sau de unde as putea sa fac rost de una single channel? Lamuriti-ma

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Poti sa pui inca o memorie, se vor face dual chanel. Apropo se gasesc single chanel

| blablabla2000 explică (pentru Gabi05):

Deci daca ea e single channel si eu ii mai pun una dual channel nu are nimic? Ca am auzit ca vor aparea conflicte... Si cum adica se vor face dual channel? Raspunde-mi te rog si-ti dau funda.

| Gabi05 a răspuns (pentru blablabla2000):

Daca placa de baza are 4 sloturi poti pune single chanel+dual chanel si vei optine tripple chanel.
Daca are 2 sloturi atunci pune memoriile dual chanel.
Am vazut un pc cu 4 sloturi cu memorii triple chanel
noname+corsair+kingstone si mergea ca uns

3 răspunsuri:
| blablabla2000 explică:

Sau nu are nimic daca pun alta peste cea single channel?