| Sebytiristu a întrebat:

urmează să îmi las calculatorul la oraș pentru ca toata perioada primăverii pana la iarnă, acum stau la țară pe un laptop, as dori sa stiu daca nu pateste ceva placa video sau procesorul pana la iarnă, am un rx 590 8 gb și un i7-8700

8 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Placa video si procesorul nu patesc nimic! N-as zice asta despre HDD daca ai unul in el... Ar trebui sa-l pornesti macar 1 data la 3 luni pentru 20 minute si atunci totul va fi ok! Daca nu ai HDD ci un SSD atunci nu ar trebui sa ai nici un fel de problema! Bafta!

| BlueRoby35 a răspuns:

Vreau doar sa corectez cel ce a comentat inainte, ca faza cu hdd-ul si ssd-ul sunt inverse. Daca ai un SSD atunci el trebuie pornit din cand in cand, pentru ca un SSD nu este facut la fel ca un HDD, iar un SSD pe timp indelungat fara curent incepe sa isi "piarda din memorie".

Procesorul si cardul de grafica nu patesc nimic.

| Sebytiristu explică (pentru lpavel):

Multumesc mult

| Sebytiristu explică (pentru BlueRoby35):

Multumesc mult.

| lpavel a răspuns (pentru BlueRoby35):

SSD-ul functioneaza ca un stick usb, nu am mai auzit despre asta dar totul e posibil... in schimb HDD-ul daca nu primeste curent se demagnetizeaza si pierde din date, asta am vazut cu ochii mei... happy

| lpavel a răspuns (pentru Sebytiristu):

Cu placere! PS: Atunci porneste pc-ul din cand in cand indiferent daca ai HDD sau SSD sa fi mai sigur ca nu va avea probleme!

Bula
| Bula a răspuns:

Scoti calculatorul si monitorul din priza si poti merge linistit la tara, chiar si pana la inceputul verii.
E bine sa le acoperi de prafcu un cearsaf sau alt material textil (nu nailon!).
La intervale de 2-4 luni le pornesti, faci o testare de suprafata (check disk) la fiecare partitie, dupa carepoti opri pentru inca 3 luni (s. a. m. d.).

| AlexMh a răspuns:

Nu pateste nimic! Recomand sa il tii intr-o camera in care nu exista umiditate mare, si de preferat sa il bagi intr-o punga si/sau intr-o cutie. Sub nici o forma sa nu il tii in priza daca nu ai un UPS! Numai bine!