| Costi21FTW a întrebat:

Urmeaza sa plec in tara mea natala adica Romania in vacanta cu bunicii. Stiu ca atunci cand am plecat am avut nevoie de imputernicire de la patrinti sa pot pleca cu bunicii, dar acum ca plec de aici si ma duc inapoi in Romania imi mai trebuie? Am intrebat pe undeva pe aici si ei imi spuneau ca nu dar nu sunt sigur ma puteti ajuta?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La intoarcerea in tara natala n-ai nevoie de declaratie notariala. Doar la plecarea din tara ai nevoie. Uite si un site de raspunsuri avocatesti: http://bit.ly/2lxqx97

Bula
| Bula a răspuns:

Unele tari, precum si Romania, pretind o asemenea imputernicire.
Calatorind dus-intors, vei avea oricum nevoie de ea, cel putin intr-o directie.
Ca urmare, este bine s-o ai facuta, chiar si cu valabilitate pe termen lung, daca calatoresti mai des cu bunicii. Nu cunosc valabilitatea maxima, acesta poate spune notarul.

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai implinit 18 ani, da, iti trebuie.

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Nu si la intoarcerea in tara natala.

| mihai69 a răspuns:

Nu ai nevoie decât pentru a pleca din România, nu şi ca să revii.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Ai plecat DIN Romania si acum te intorci? Pleci acum din Romania cu bunicii in alta tara?
Sau poate, locuiesti in alta tara si mergi in vacanta in Romania?

Daca te intorci in Romania din vacanta nu iti mai trebuie nimic.

Daca traiesti in Romania si vrei sa mergi in vacanta fara parinti, iti trebuie imputernicire de la ei.

Daca traiesti in alta tara si vrei sa mergi in vacanta in Romania, depinde de legile fiecarei tari. Daca e tara UE, posibil sa fie e la fel ca in Romania.

Toate astea bineinteles, daca nu ai 18 ani.

Va descurcati voi happy

| Costi21FTW explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Da, m-am stabilit cu parinti in Spania de 3 ani si acum vreau sa ma duc in vacanta pana acolo cu bunici

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Costi21FTW):

Adica te afli in Romania? Ca sa te duci in tara in care esti stabilit cu parintii, nu iti trebuie imputernicire din cate stiu eu.

| Costi21FTW explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Nu, eu acum mă aflu în Spania și vreau să mă duc în vacanță în România mai am nevoie de ea?

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Costi21FTW):

Cred ca da. Daca nu are cumva Spania alte legi. Ai nevoie de imputernicire. Nu e asa de greu de obtinut. Poti sa o faci si acasa pe Word. Da trebuie sa stii ce sa scrii.

| StefanGGXX a răspuns:

Daca ai sub 18 ani iti trebuie pentru ca esti inca minor si practic parintii trebuie sa dea acordul bunicilor pentru a putea veni cu ei in Romania.