| Soldatul a întrebat:

V rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine in achizitionarea unui PC Gaming.

Detalii :

Platforma : AMD
Buget : 22.000 (22milioane)

Imi trebuie o configuratie care sa contina : - placa de baza
- procesor (de preferat AMD)
- memorie RAM
- placa video (min. 2gb
- sursa

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

PLACĂ DE BAZĂ
MSI - 760GM-P21 (FX) - MSI Socket AM3+, 760GM-P21 (FX), 760G+SB710, 2xDDRIII, 1xPCIEx16, 1xPCIEx1, 1xPCI, 6xSATAII, LAN, VGA, DVI, mATX
PROPCESOR
AMD - FD8120FRGUBOX - FX-8120, 8 nuclee, 3. 1Ghz, 16MB, 125W, AM3+, box
RAM în Slot1
KINGSTON KHX1600C9D3/4G DDR III 4GB, 1... KINGSTON - KHX1600C9D3/4G - DDR III 4GB, 1600MHz, CL9
RAM în slot2
KINGSTON KHX1600C9D3/4G DDR III 4GB, 1... KINGSTON - KHX1600C9D3/4G - DDR III 4GB, 1600MHz, CL9
PLACA VIDEO:
MSI - R6450-MD2GD3/LP - MSI ATI R6450-MD2GD3/LP, ATI6450, DDR3 2GB, 64bit
SURSA
Chieftec APS 750C Chieftec A 135 750W,... Chieftec - APS-750C
TOTAL BUGET:
undeva la 1840 plus TVA (depinde de magazinele de unde alegi produsele)
Succes

| anonim0870 a răspuns (pentru DeyCj):

Ba esti nebun cu placa video de 64 biti vrei sa faci gaming? laughing))

| DeyCj a răspuns (pentru anonim0870):

Am greșit când am scris placa grafică.E vorba de asta de fapt:
MSI R7 250 1GD5 OC, AMD Radeon R7 250, 1GB GDDR5, 128 bit.

| anonim0870 a răspuns (pentru DeyCj):

Asa mai zic si eu da nu cu 64 de bit laughing)

| relian a răspuns:

Cauta reviste sau brosuri de la mai multe magazine care vind calculatoare si vei vedea preturile la aceleasi caracteristici sau apropiate de ce vrei tu sa cumperi. Apoi in acelasi timp du-te la magazinul de jocuri si vezi ce joc ai vrea sa joci si pe spatele jocului scrie ccam ce ar trebuie sa aiba un calc sa ruleze acel joc. Dupa ce afli aceste amanunte mai pui ceva peste minimum ce necesita acel joc si cumperi.Insa stiu ce vrei tu sa joci asa ca va trebui sa cumperi ceva de virf in ce priveste processor placa video si memorie balamuc.Cel mai bine mergi la magazin si acolo avind preturile la dispozitie alegi.Dar alegi ce este nevoie adica placa de baza processor, video si memoria poati lasa mai moale daca nu e urgenta cu jocu. Oricum la un magazin e mai usor si poti intgreba si primi raspuns imediat pe loc.Parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand un Pheniom II X4, 8 gb ram ddr3, SSD 60 gb + 1 TB, sursa 550 real, placa video iti ajunge si 800-1000 mb pe ea cat timp GPU-ul este destul de puternic ( GTX 450 - 550 ).